Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Aby sa zistili účinky konkrétneho vitamínu, najskôr musia vzniknúť symptómy prejavujúce sa v dôsledku jeho nedostatku. V prípade vitamínu K2 boli objavené pomerne nedávno, hoci im pre ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus môžeme právom pripísať prívlastok významné a nenahraditeľné.

Nie je káčko ako káčko

K2 je vitamín rozpustný v tukoch, ide o jednu z hlavných foriem skupiny vitamínov K. Výskumy ukazujú, že jeho úloha je špecifická a v rámci danej skupiny káčok odlišná natoľko, že pri všeobecnej kategorizácii vitamínov by mohol vystupovať osobitne. Vitamín K existuje v niekoľkých formách, tými hlavnými (a prirodzenými) sú vitamín K1 (fylochinón) a K2 (menachinón).

K1 sa nachádza v rastlinách, predovšetkým v listovej zelenine, a je dôležitý najmä vzhľadom na svoju schopnosť zrážať krv. K2 nájdete v potravinách živočíšneho pôvodu a vo fermentovaných potravinách. V ľudskom tele ho vyrábajú baktérie v tráviacom trakte, ale iba do istej miery. Organizmu ponúka viacero benefitov.

Vedeli ste, že…?
Za objav vitamínu K získali Nobelovu cenu v roku 1943 Edward Diosy a Henrik Dam. Neskôr sa však zistilo, že išlo o vitamín K1, čiže ten, ktorý vplýva na zrážanlivosť krvi. Vitamínu K2 vtedy dôležitosť pripisovaná nebola. Jeho objavenie sa spája až s menom Dr. Westona Pricea. Tento zubár cestoval na začiatku 20. storočia po svete a u rôznych národov skúmal vplyv stravy a spôsobu stravovania na ochorenia, ktoré sa u ľudí prejavovali. Zistil, že „nepriemyselná“ potrava, ktorou sa živili primitívne kmene mimo civilizácie, je bohatá na vtedy neznámu živinu, ktorá týchto ľudí chráni pred zubným kazom či srdcovo-cievnymi chorobami. Nazval ju aktivátor X. V súčasnosti vedci tento počin stotožňujú s objavením vitamínu K2.

Čo o ňom vieme?

Vitamín K2 tvorí viac ako desať zlúčenín, ktoré sa súhrnne nazývajú menachinón (skratka MK – menaquinone) a ich názvy sú odvodené od dĺžky reťazca týchto podtypov. Pre človeka sú významné najmä podtypy MK-4 a MK-7. Ľudské telo je závislé od ich dopĺňania zo stravy, pretože ich nedokáže vytvárať v potrebnom množstve.

Okrem výživových doplnkov sú dobrým zdrojom vitamínu K2 živočíšne výrobky (vaječný žĺtok, mäso, vnútorné orgány, syr a i.). Treba však podotknúť, že tieto potraviny musia byť kvalitné, s čím súvisí aj kvalita krmiva a samotného chovu zvierat. V opačnom prípade budú hodnoty „kádvojky“ v nich minimálne až nulové.

Zdroj: HSH

Práve preto môžu byť pre vás správnou voľbou výrobky od firmy HSH, ktorá sa zabíjaním hydiny a jej predajom zaoberá 27 rokov. Kvalitu svojich produktov dosahuje prostredníctvom špeciálneho chovu – WELFARE. Od roku 2010 uplatňuje jeho zásady. Minimalizuje sa možný stres a to sa odzrkadľuje na vynikajúcej kvalite mäsa. Kurencom sú garantované dobré životné podmienky, ktoré vystihujú najmä pojmy prosperita a pohoda.

TIP: Ak užívate širokospektrálne antibiotiká, môže sa vám rapídne znížiť hodnota vitamínu K2, keďže tieto zabijú baktérie, ktoré ho produkujú. Vtedy sa odporúča vitamín K2 prijať vo forme MK-7 prostredníctvom výživových preparátov. Tento podtyp je ľahšie absorbovateľný a v porovnaní s podtypom MK-4 ho stačí prijať menej.

Nájdete ho aj v kuracom mäse

Získať optimálnu dennú dávku 100 – 200 μg (mikrogram – značka μg je jednotkou hmotnosti) vitamínu K2 z potravy môže byť pomerne náročné. Navyše, jej presné hodnoty doposiaľ nie sú stanovené. Stretnúť sa môžete i s tým, že táto dávka sa vzťahuje iba na podtyp MK-7. Pre podtyp MK-4 môže byť denná dávka stanovená na 1500 – 3000 μg.

Vedeli ste, že…?
Ak človek zvýši príjem vitamínu K2 o 10 μg denne, podľa vedeckých štúdií by sa malo znížiť riziko prepuknutia aterosklerózy o 9 %. Tento objav je o to dôležitejší, že v Európe a aj v mnohých vyspelých mimoeurópskych krajinách na aterosklerózu, ktorá spôsobuje infarkt či mozgovú mŕtvicu, umiera mnoho ľudí. Vitamín K2 je v tomto smere účinný, pretože bráni usadzovaniu vápnika v cievach.

Napríklad vaječný žĺtok obsahuje cca 15 μg/100 g, maslo cca 15 μg/100 g. V syroch môžete nájsť cca 70 μg/100 g v závislosti od druhu. Mlieko síce neobsahuje vysoké hodnoty vitamínu K2, avšak činnosťou baktérií mliečneho kvasenia stúpajú, čo znamená, že v jogurte je jeho obsah niekoľkonásobný (cca z 1 μg/100 g sa zvýši na 13 μg/100 g).

Veľké množstvo K2 nájdete vo fermentovanom syre zo sójových bôbov, tzv. natto, obsahuje cca 1000 μg/100 g. Fermentovaná pasta zo sójových bôbov, tzv. miso, obsahuje 30 μg/100 g. Nezanedbateľné množstvo má i kyslá kapusta. V kuracej pečeni (pečenej) sa nachádza cca 12 μg/100 g, v kuracích prsiach cca 9 μg/100 g (ak dbáte na kvalitu, ktorou disponuje Kura Kráľovské).

Benefity vitamínu K2

Vitamín K2 môže fungovať ako pomocník pri znižovaní hladiny cukru v krvi, jeho absencia zase môže byť jedným z faktorov podieľajúcich sa na vzniku Alzheimerovej choroby. Avšak dôležitosť vitamínu K2 a jeho pozitívne účinky na ľudský organizmus spočívajú predovšetkým v nasledujúcom:

  • Vápnik na správnom mieste – vitamín K2 zabezpečuje, aby sa kalcium dostalo do kostí, zubov a, naopak, aby sa nesústreďovalo v cievach či obličkách. Vďaka tomu funguje aj ako prevencia vzniku obličkových kameňov, zlepšuje celkové zdravie zubov a kostí.
  • Kardiovaskulárne ochorenia pod kontrolou – znižuje pravdepodobnosť ich vzniku. Vitamín K2 pomáha predchádzať tzv. kalcifikácii, čím zároveň bráni zvyšovaniu krvného tlaku, zmierňuje riziko infarktu a pod.
  • Účinný proti osteoporóze – tzv. osteoklast odstraňuje staré kostné bunky, osteoblast zasa vytvára nové kostné bunky. Toto sa deje v prípade, že kosti majú dostatok vápnika. Ani to však nestačí. Nutnosťou je i prítomnosť vitamínu D3. S jeho pomocou sa začnú vytvárať osteokalcíny potrebné na prenos vápnika na dané miesto v kosti. No zistilo sa, že tento proces budovania nových kostných buniek nie je aktivovaný bez vitamínu K2.
  • Prevencia – preventívne môže pôsobiť aj pri niektorých druhoch onkologických ochorení (rakovina prostaty) alebo autoimunitných ochorení. Keďže dôležitosť vitamínu K u človeka je známa pomerne krátko, je predmetom skúmania v stále vznikajúcich štúdiách.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.