Skip to content

Welfare chov

Welfare znamená prepychový život bez stresu

Kontrola 2-krát denne

Chovný priestor musí byť kontrolovaný dvakrát denne a o kontrolách je vedená evidencia kontroly.

Jednorazové osadenie zvieratami

Chovný priestor sa musí osadiť zvieratami jednorazovo do 24 hodín.

Hlboká podstielka

Podstielka musí byť na začiatku turnusu aspoň 10 cm vysoká.

Maximálne 30 kg na m²

Zaťaženie podlahovej plochy môže predstavovať maximálne 30 kg/m2 pri hlbokej podstielke.

Výkrm viac ako 40 dní

Dĺžka výkrmu kurčiat nesmie byť kratšia ako 40 dní.

Prístup ku krmivu a vode

Kŕmne a napájacie zariadenia musia byť zabezpečené v takom množstve, aby k nim malo prístup minimálne 70 % zvierat naraz, pričom krmivo a voda sú im poskytnuté počas celého dňa.

Ideálne teplotné podmienky

V zime aj v lete je v hale postarané o ideálne teplotné podmienky.

od r. 1993
predávame prémiové Kura Kráľovské

Kráľovský život bez hormónov a antibiotík

Hlavným cieľom welfare chovu je zlepšenie životných podmienok vo výkrme hydiny prostredníctvom zníženia zaťaženosti plochy, zvýšenej kontroly, predĺženia stanovenej dĺžky výkrmu a iných požiadaviek.

Sme presvedčení, že práve takýto chov sa prejaví na výbornej kvalite mäsa a jeho chuti.

Tiež je dôležité spomenúť, že zaťaženie plochy, na ktorej sú chované, je o polovicu menšie, takže naše kurčatá majú priestor a netlačia sa na seba. Preto nedochádza ku kanibalizmu alebo vnútorným poraneniam.

Kura Kráľovské má dopriaty aj odpočinok – má svetelný režim, čiže striedanie dňa a noci.

To všetko znamená, že Kura Kráľovské žije v ozajstnej pohode a jeho mäso je preto tak veľmi chutné a cenené medzi tými, ktorí majú záujem stravovať sa zdravo a kvalitne.

Kura Nitria, najurodzenejšie kura na Slovensku

Príbeh Nitrie je situovaný do obdobia starodávnej Nitry a jej okolia, do kolísky Slovákov, kde sa hydina chovala. Chceme, aby sa zákazník vďaka Nitrii vrátil s nami do stredoveku, do čias bez industrializácie bez modernej techniky a užíval si chuť mäsa, ktoré chutí a má vlastnosti ako za oných čias. Ide o „znovuzrodenie“ kurčaťa našich predkov. Je to výnimočné kura, ktoré nemá na Slovensku obdoby vďaka spôsobu a dĺžke jeho chovu.

Nitriu chováme vo Veľkom Záluží. Je chované vonku, v prírode, kde si môže nájsť šťavnaté stebielko čerstvej trávy, liečivej byliny, či drobný hmyz. Kura Nitriu sme začali na trh ponúkať v roku 2013. Chov je vždy sezónny: od marca – apríla, podľa toho, kedy začne rásť vonku tráva,  do októbra – novembra, podľa toho, kedy udrú prvé mrazy. Sme schopní každý týždeň „nasadiť“ 200 ks nových kureniec. Kura Nitria má váhu do 5 kg. Chov trvá okolo 3 mesiacov.

Mäso Nitrie je vláknité a má úplne inú štruktúru ako mäso kurčiat, ktoré sa bežne dajú zohnať v obchodoch. Mäso má ružovkastú farbu, ktorá sa udržiava aj po uvarení. Koža má aj vďaka konzumácii trávy žltú až žlto-hnedú farbu.