Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Kuracie prsia dokážu poskytnúť netušené šťavnaté zážitky, ktoré ste možno doteraz ešte nepoznali. Ak máte chuť na poriadny kus mäsa, skúste napríklad steak z kuraciny od HSH. Presvedčíte sa, že kuracie prsia nemusia byť vysušené a chutia naozaj luxusne. Postačí vám kuracie mäso, bylinky, trocha masla, soľ, korenie a chuť do varenia.

Umenie grilovania spočíva vo vhodnej teplote

Základným predpokladom majstrovsky zvládnutého grilovania kuracích pŕs, ale aj všetkého, čo má tendenciu vysušovať sa, je umenie regulácie teploty. Vlastníci plynových a elektrických grilov to majú ľahké. Zapnú gril, nechajú ho 5 – 10 minút nahriať a potom teplotu znížia na požadovanú úroveň. Zato majitelia grilov na drevené uhlie už musia preukázať trochu viac grilovacieho umenia. Pri nepriamom grilovaní sa používajú teploty okolo 160 – 180 °C, pri priamom grilovaní 200 – 230 °C.

Vedeli ste, že…?
Pri pečení kuracích pŕs s kožou sa tuk prenesie do mäsa, čo vylepší jeho chuť. Prsia neprekrajujte na polovicu ani nenaklepávajte, ak si chcete pripraviť naozajstný steak. O prepečení mäsa jasne hovorí jeho vnútorná teplota, vhodné je použiť termosondu (teplomer).

Pri grilovaní kuracích pŕs je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Rošt na grilovanie musí byť dôkladne očistený, potretý olejom a dostatočne nahriaty. Namarinované kuracie prsia položíme na rošt a zaklopíme veko. Grilujeme cca 3 – 5 minút, v polčase skontrolujeme, či sa prsia zospodu nepripaľujú. Iba ich kliešťami trochu nadvihneme, otočíme a znovu grilujeme 3 – 5 minút z druhej strany. V priebehu grilovania rozhodne mäso chaoticky neotáčame každých 30 sekúnd a už vôbec nie vidličkou.

Na stanovenie miery prepečenia používame termosondu alebo teplomer na zistenie vnútornej teploty mäsa. Minimálna vnútorná teplota pre kuracie mäso je podľa USDA 74 °C. Pri tejto teplote je mäso dostatočne tepelne upravené. Mäso po ugrilovaní hneď neporciujeme, na tanieri ho prikryjeme alobalom a necháme pár minút odpočinúť. Šťava v mäse sa rovnomerne rozprestrie a kuracie prsia budú lahodné.

Recept: Kurací steak na zelenom korení

Suroviny:

  • 2 kuracie prsia z Kuraťa Kráľovského
  • 2 lyžice oleje
  • ½ lyžičky rozdrveného nakladaného zeleného korenia
  • 1 lyžicu sladkej čili omáčky
  • strúčik cesnaku
  • soľ
  • mleté biele korenie

Omáčka:

  • 100 ml smotany
  • 1 – 2 lyžice nakladaného zeleného korenia
  • pol lyžičky horčice

Postup:

Zmiešame olej, cesnak, čili omáčku a rozdrvené zelené korenie. Mäso neprekrajujeme, nenaklepávame, ale nasolíme a okoreníme. Naložíme do marinády a necháme najmenej 2 hodiny odležať. Po odležaní ho opečieme na rozpálenom oleji z každej strany cca 3 – 5 minút. Hotové mäso vyberieme a zabalíme do alobalu. Do výpeku pridáme smotanu, horčicu a zelené korenie. Dochutíme soľou, prípadne čiernym korením a necháme variť na miernom plameni. Po cca 6 – 8 minútach odležaný steak servírujeme preliaty pripravenou omáčkou.

KuRadič na záver:

  • Jemnú chuť kuracieho mäsa skvele doplní maslo ochutené bylinkami. Na jeho prípravu postačí 200 g zmäknutého masla, 2 lyžice jemne nasekaného tymianu, lyžička drveného bieleho korenia, ½ lyžičky soli. Suroviny dôkladne zmiešajte v miske, vytvarujte valček, zabaľte ho do fólie a uložte do chladničky.
  • Maslo ochutené bylinkami môžete mať v pohotovosti v mrazničke a využiť ho môžete kedykoľvek.
  • Vyskúšajte pridať do masla aj cesnak a rôzne ďalšie korenia podľa vašich preferencií.

Pamätajte si, že grilovanie nie je o tom, že niečo posypete korením, položíte na gril a ono sa to nejako upraví. Grilovanie je hlavne o zvládnutí rôznych techník grilovania, udržiavania správnej teploty a skúsenosti rozpoznať, že ,,sústo“ je ugrilované presne tak, ako má byť. A vo chvíli, keď to zvládnete, už len experimentujete s receptúrami. Želáme vám veľa šťastia pri príprave chutných pokrmov.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.