Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Mnohé domácnosti si nedeľný alebo slávnostný obed nevedia predstaviť bez klasického vyprážaného rezňa. A niektorí mu dávajú prednosť dokonca pred rybou na štedrovečernom stole. Je to skrátka klasika, ktorá nás sprevádza už niekoľko storočí. A je to tak nielen v našich zemepisných šírkach.

Z chutnej histórie

Prvé zmienky o vyklepávaní kusa mäsa pochádzajú z 1. storočia pred naším letopočtom z kuchárskej knihy, ktorú napísal Apicius. Predpokladá sa, že Rimania rozšírili túto pochúťku do germánskych zemí, kde rezeň získal svoju popularitu. Dodnes sa spája predovšetkým s Nemeckom a Rakúskom, no zamilovali si ho ľudia na celom svete. Vyprážaný rezeň alebo šniceľ, ako sa bežne nazýva na západe, nájdete aj na tých najnepravdepodobnejších miestach – táto pochúťka je bežnou súčasťou menu v africkej Namíbii, ktorá bola v minulosti nemeckou kolóniou.

Opradený legendami aj dobrým marketingom

Azda najväčšou legendou medzi rezňami je viedenský rezeň alebo wiener schnitzel, ktorý má zároveň ochrannú známku. O tom, ako si našiel cestu na cisársky stôl, kolujú legendy. Údajne ho do Viedne priniesol rakúsky generál, ktorý počas bojov v 19. storočí objavil jedlo s názvom cotoletta alla milanese, teda teľací rezeň, ktorý bol obľúbený v Taliansku. Keď sa vrátil, požiadal svojich kuchárov, aby mu toto jedlo pripravili. Mnohí historici však tomuto príbehu neveria, pretože zmienka o rezni bola aj v rakúskej kuchárskej knihe, ktorá vznikla o storočie skôr. Navyše príprava vyklepaného obaľovaného mäsa bola bežná už celé stáročia.
Dodnes viedenský rezeň môže obsahovať len teľacie mäso. Ak obsahuje iné, musí to byť napísané alebo musí byť inak jasné, že nejde o viedenský rezeň. Prívlastok viedenský sa síce objavuje v kuchárskej knihe už v 19. storočí, no značkou sa stal až v 20. storočí ako súčasť marketingovej kampane Rakúska a rakúskej kuchyne.

Vedeli ste, že…?
Rakúšania svoj rezeň tak milujú, že 9. septembra oslavujú národný deň viedenského šnicľa.

Udomácnil sa po celom svete

  • Takmer v každej krajine v Európe nájdete v menu nejakú formu rezňa – či už je kurací, bravčový, teľací, alebo hovädzí. Francúzi nedajú dopustiť na svoj pariser schnitzel, ktorý je na rozdiel od toho viedenského vyprážaný bez strúhanky – vo vajíčkovom cestíčku. V tejto krajine vznikol aj známy cordon bleu so šunkou a syrom.
  • Asi nikoho neprekvapí, že Nemci rezne milujú. Nájdete tu predovšetkým rezne vo viedenskom štýle, no častejšie s bravčovým mäsom než s teľacím. Okrem toho je populárny jägerschnitzel podávaný s hubovou omáčkou alebo zigeunerschnitzel, v preklade cigánsky rezeň, podávaný s paradajkovou omáčkou, paprikou a cibuľou. Nájdete ho aj pod inými názvami, napríklad ako paprikaschnitzel, schnitzel balkan art alebo schnitzel budapester art.
  • V Španielsku si pochutnávajú na escalope, bravčovom alebo teľacom mäse naplnenom šunkou a syrom.
  • Už spomínaná talianska cotoletta alla milanese je veľmi podobná viedenskému rezňu, rozdiel je v kosti. Kým taliansky teľací rezeň má často kosť, viedenský šniceľ je bez kosti.
  • Pochutnávajú si na ňom ľudia nielen v Európe. Rezeň z kuracích alebo morčacích pŕs je mimoriadne obľúbený aj v Izraeli. Priniesli ho sem aškenázski Židia z Európy.
  • Do Iránu sa dostal počas svetových vojen. Nájdete ho tu pod názvom schenitsel. Je hrubší, chrumkavejší aj štipľavejší než ten viedenský.
  • Japonci volajú svoj rezeň tonkatsu a robia ho najmä z bravčového mäsa. Vychutnávajú si ho v ramene, s rezancami, kari omáčkou alebo ryžou.

Recept na kuracie rezne pečené v rúre

Zapojte svoju fantáziu a oživte starú dobrú klasiku novým spôsobom prípravy. Vyskúšajte zdravší variant. Budete prekvapení, ako skvele chutia, i keď sú pečené len v rúre.

Suroviny:
• 3 ks kuracích pŕs značky Kura Kráľovské
• 1 strúčik cesnaku
• 2 lyžičky dijonskej horčice
• 1 – 2 vajcia
• 1 kyslá smotana
• 100 g syra (typu parmezánu)
• 100 g strúhanky
• 50 g masla
• soľ, korenie, zelené bylinky

Postup:
V miske rozšľaháme vajce, pridáme kyslú smotanu, horčicu, prelisovaný cesnak, syr, soľ a podľa chuti korenie či čerstvé zelené bylinky. Všetko jemne premiešame. Kráľovské kuracie prsia nakrájame na menšie a tenšie rovnomerné plátky. Jemne osolíme a uložíme do misky s marinádou, prekryjeme fóliou a necháme v chladničke 2 – 3 hodiny alebo ideálne cez noc. Do strúhanky pridáme syr a zmesou obalíme každý plátok. Rezne ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Na každý rezeň položíme kúsok masla (najlepšie takzvaného prepusteného – ghí). Pečieme 15 minút pri teplote 175 °C, potom rezne obrátime a necháme dopiecť do zlatista. Podávame so zemiakovou kašou, prípadne so zeleninovým šalátom.

KuRadič na záver:

Ak chcete, aby bol rezeň všade rovnako usmažený, snažte sa ho vyklepať čo najviac rovnomerne, ale pritom opatrne, aby ste príliš nepretrhli vlákna. Výnimočnú šťavnatosť kuracieho rezňa dosiahnete aj vtedy, keď ho deň vopred namarinujete v kyslej smotane.

Pamätajte, že aj ten najlepší recept na prípravu rezňa si vyžaduje kvalitné a čerstvé suroviny. Spoľahnite sa preto na produkty značky Kura Kráľovské.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.