Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Kuracie mäso tvorí jednu tretinu z celkovej konzumácie mäsa na planéte a dopyt po ňom stále rastie. Toto biele mäso je totiž vynikajúcim zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov, neobsahuje príliš veľké množstvo tuku a má jemnú chuť. Je ľahko stráviteľné, pretože má jemné svalové vlákna, ktoré nie sú prestúpené kolagénom, a preto sa na rozdiel od červeného mäsa ľahko pripravuje. Dnes si priblížime, kedy a ako zaradiť kuracie mäso do detského jedálnička.

Kuracina prospieva zdravému vývoju

Konzumácia kuracieho mäsa a výrobkov z neho je zo zdravotného hľadiska veľmi pozitívna. Vysoký obsah proteínov podporuje nárast svalovej hmoty a jej regeneráciu. Súčasťou kuracieho mäsa je aj niacín, ktorý ovplyvňuje uvoľňovanie energie zo sacharidov, riadi hladinu krvného cukru a má protirakovinové účinky. Ďalšie látky, ktoré kuracina obsahuje, priaznivo pôsobia na vstrebávanie selénu do organizmu, ktorý zlepšuje odolnosť buniek proti stresu a posilňuje imunitný systém. Konzumácia kuracieho mäsa zvyšuje v tele človeka hladinu fosforu, ktorý ovplyvňuje kvalitu kostí a zubov. Vďaka týmto atribútom ho lekári a dietológovia odporúčajú ako vhodnú potravinu.

Kuracie mäso v dojčenskom veku

Dojčenské obdobie v sebe zahŕňa aj novorodenecké obdobie (28. deň – 1 rok). Výživa by sa mala v optimálnom prípade po celý čas zakladať na dojčení, pričom po 6. mesiaci už môžeme začať pridávať porcie ovocia, zeleniny, vaječného žĺtka a cereálií. V priebehu tohto mesiaca je vhodné zaraďovať viaczložkové mäsovo-zeleninové príkrmy: zeleninu, mäso, zemiaky, strukoviny, ryžu a iné.

Mäso by malo byť zaradené do detského jedálnička po podaní zeleninového príkrmu – najneskôr v 7. mesiaci života. Samozrejme, pozvoľna – postupne od zhruba 20 g porcie jeho množstvo zvyšujeme až na 40 g. Mäso spočiatku melieme najemno, okolo 8. mesiaca veku nahrubo a ku koncu prvého roka ho už stačí nakrájať na malé kúsky. Medzi najvhodnejšie úpravy patrí varenie a dusenie, môžeme ho aj piecť či grilovať v alobale.

Kúsky mäsa, ale aj ostatnej stravy musia byť naozaj malé, pretože dieťa bude nekompromisne pľuvať späť všetko, čo bude príliš veľké alebo tvrdé na žuvanie. Kúsky napomáhajú rozvíjať žuvanie a hryzenie, ale navyše si vďaka nim deti precvičujú jemnú motoriku, učia sa samostatnosti a jedlo sa tak pre ne stáva väčšou zábavou. Na tieto účely sa najviac hodí používať varenú zeleninu a mäso alebo mäkšie druhy čerstvého ovocia.

Ako na mäso v predškolskom veku

Predškolské obdobie trvá od 3 do 6 rokov života dieťaťa. Hlavnou charakteristikou je socializácia dieťaťa, teda jeho zapojenie sa do spoločnosti vrstovníkov. Rast dieťaťa sa v tomto období spomalí a zároveň sa zníži aj chuť do jedla. Rodičom sa táto skúsenosť spolu „s chudnutím“ často zdá ako prejav choroby; niekedy zbytočne nútia deti do jedla, čím môžu vyvolať buď trvalé nechutenstvo, alebo na druhej strane zvyk prekrmovania, ktorý vedie k obezite.

Keď dieťa mäso odmieta

Podľa slov nemeckej odborníčky na detské poruchy príjmu potravy prof. Marguerite Dunitzovej-Scheerovej malé deti intuitívne veľmi dobre vedia, čo chcú a aké jedlo im robí dobre. Je vhodné ich potreby rešpektovať a vnímať signály, ktoré pri jedle vysielajú. Pravidelnosť by mala spočívať v možnosti najesť sa a nie v tom, že dieťa napcháme jedlom.

Obklopme ho kvalitnou stravou v potrebnom čase a dajme mu šancu, nech si vezme toľko, koľko samo chce. Nie je žiadnym nešťastím, keď dieťa odmieta konzumovať mäso vo veku dvoch rokov alebo aj neskôr. Skúsme mu podávať mäso, ktoré ,,ako mäso nevyzerá“, teda fašírky, šišky, guľky, ktoré pripravujeme z kvalitného mletého mäsa, napríklad z kuracieho mäsa od HSH.

Recept na mäsové guľky z kuracieho mäsa

Dajú sa rôzne dochutiť, pripraviť na sto spôsobov. Môžu sa piecť v rúre, na panvici, smažiť na troške oleja, dusiť v pare aj variť.

Suroviny:

  • 70 g svetlého pečiva (bagety, chlieb na hrianky, žemle)
  • 60 ml plnotučného mlieka
  • 500 g mletého kuracieho mäsa z HSH
  • vajce
  • strúčik cesnaku
  • soľ
  • korenie a bylinky podľa vlastného uváženia (vhodné pre deti)

Postup:

Nahrubo rozmixované pečivo zalejeme mliekom a necháme ho vsiaknuť. Po cca 10 minútach zmes osolíme a okoreníme (podľa uváženia). K pečivu pridáme mleté mäso a zľahka zašľaháme vajce. Podľa chuti pridáme cesnak a ďalšie vhodné prísady pre deti (petržlen, pažítka, kôpor, fenikel, rasca, jarná cibuľka). K dochuteniu prispeje aj nastrúhaný syr (parmezán, pecorino, čedar, ementál). Syr guľky zjemní a dodá im arómu. Na plech položíme papier na pečenie a rúru predhrejeme na 200 °C. Navlhčenými rukami z mäsovej zmesi tvarujeme guľky veľké ako vlašský orech. Ukladáme jednu vedľa druhej na plech tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Pečieme 15 – 20 minút dozlata.

8 prospešných vlastností kuracieho mäsa pre detský organizmus

1. Výkonné antidepresívum

Svalové vlákna kuracieho mäsa obsahujú tryptofán. Táto aminokyselina sa podieľa na produkcii sérotonínu a melatonínu – hormónov, ktoré pomáhajú zlepšiť náladu a zmierniť nervové napätie. Jednoduchá večera s pridaním kvalitného mäsa z HSH je užitočná pre zamedzenie nespavosti, pomôže vyrovnať sa s malými detskými traumami a so strachom, ktorým deti občas trpia.

2. Výhodné pre štítnu žľazu

Vďaka selénu obsiahnutom v kuracine je optimalizovaná rovnováha jódu v tele, čo má pozitívny vplyv na stav štítnej žľazy. Je veľmi dôležité sledovať tento orgán hlavne v detskom veku, aby sa predišlo ochoreniam endokrinného systému, metabolickým a hormonálnym poruchám.

3. Prevencia anémie

Kuracie mäso je aj dodávateľom vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek. Zaradenie kuraťa a pečene do detského jedálnička slúži ako prevencia anémie, zlepšuje zloženie krvi a zvyšuje energetickú rovnováhu.

4. Podporí imunitný systém

Je potrebné spomenúť, že kuracie mäso obsahuje aj dôležité stopové prvky ako železo a vitamín PP, ktorý prispieva k posilneniu imunity, k prevencii niektorých onkologických ochorení a ďalších chorôb. Nedostatok tohto vitamínu, známeho aj pod názvom kyselina nikotínová alebo niacín, vedie k výskytu rôznych črevných porúch, k zápalom kože a slizníc, k zániku mozgovej aktivity, čo sa v kritických prípadoch končí smrťou.

5. Udrží optimálnu hmotnosť

Kvalitné živočíšne bielkoviny sú (nielen pre detský organizmus) nevyhnutné pri stavbe kostí a tkaniva a zároveň pomáhajú v boji proti nadváhe. Obezita sa totiž stala nebezpečným trendom, ktorého počiatky vznikajú v čoraz nižšom veku. A práve kuracie mäso navodzuje dlhý pocit nasýtenosti a chráni pred náhodným snackom.

6. Zabezpečí zdravé oči

Syntéza vitamínu A v tele je nemožná bez prítomnosti retinolu, lykopénu, alfa- a betakaroténu. Všetky tieto stopové prvky môžeme získať konzumáciou kuracieho mäsa. Priaznivé vlastnosti vitamínu A udržiavajú dobrý zrak, pozitívne ovplyvňujú stav očí a zabraňujú zničeniu šošoviek.

7. Zbaví kožných problémov

Prítomnosť vitamínu B12 (riboflavínu) v kuracom mäse zaisťuje zdravú pokožku a sliznice. Ak má dieťa (ale aj dospelý) bolesti jazyka, popraskané pery či kožné vyrážky, je potrebné zaradiť do jedálnička viac pokrmov z kuraciny v kombinácii so zeleninou a s obilninami.

8. Posilní kosti a svaly

Kuracie mäso je vynikajúcim zdrojom bielkovín a fosforu. Pomôže zvýšiť silu svalov a kostí detského organizmu, zamedzí zmenám v skelete a vo svaloch. Nízkotučné kura udržiava zdravé zuby a ďasná, zabraňuje vypadávaniu vlasov a posilňuje krehké nechty.

Vedeli ste, že…?
Pred prípravou mäsitých pokrmov odstránime všetok tuk a mäso zbavíme kože.
Obaľované a smažené mäso ako rezne pridávame do detského jedálnička až od 3 rokov maximálne raz za týždeň.
Najvhodnejšou tepelnou úpravou je dusenie, varenie, prípadne aj pečenie.
Deťom do 3 rokov veku sa neodporúča podávať pokrmy pripravené z vnútorností zvierat.
Na detský tanier nepatria mastné a korenené mäsité pokrmy. Pre menšie deti mäso nesolíme vôbec, pretože soľ je pre detské obličky ťažko stráviteľná.

KuRadič na záver:

Ohrozujúcim trendom súčasnosti je aj fakt, že čím ďalej je menej rodín schopných pravidelne sa stravovať, stretávať sa pri spoločnom stole a pripravovať si prirodzenú stravu. Budúci postoj k stravovaniu odovzdávame deťom zásadným spôsobom práve v detskom veku. Snažme sa preto vyhnúť poškodzujúcemu zaťaženiu dieťaťa a využívajme príležitosť tráviť chvíle spoločného rodinného tvorenia (varenia) a vzájomného prežívania spoločných chvíľ aj prostredníctvom jedla.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.