Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Jedenie za dvoch

“Teraz musíš jesť za dvoch!” – počúvate to aj vy? Áno, tety, babky aj susedky vám prajú to najlepšie, dávajú vám múdre a overené rady na zvládnutie gravidity. V tomto sa však mýlia. V tehotenstve je síce príjem potravy vyšší, ale plod nepotrebuje toľko ako dospelý človek. Jeho denný príjem je približne 300 kcal. Vývoj plodu trvá 40 týždňov, ktoré sa dajú rozdeliť na tri trimestre. V prvom trimestri žena kalorický príjem zvyšovať nemusí, až v druhom a treťom trimestri by sa mal zvýšiť približne o spomínaných 300 kcal za deň, ktoré plod pre zdravý vývoj potrebuje. Tehotná žena by mala prijať okolo 2400 kcal denne.

Ako vidieť, kvantita jedla počas tehotenstva nie je to, na čo by žena mala sústrediť pozornosť. Dôležitá je najmä kvalita a dodržiavanie zásad racionálneho stravovania.

 

Niečo pod zub

Kyselina listová, vápnik, vitamíny skupiny B, železo, zinok, C vitamín, bielkoviny, vláknina… to by určite v jedálničku nemalo chýbať.  Tehotenstvo je obdobie náročné na výživu. Cigarety, kofeín, alkohol sú látky, ktoré vám lekár “zatrhne” hneď po vystavení tehotenskej knižky. Nie sú však jediné, ktoré si musíte odpustiť.  Zabudnite na husté zaprážané polievky, dvojité porcie jedál, sladké dezerty – s pribúdajúcimi kilami bude ťažké rozlíšiť, ktoré z nich vám pridalo bábätko, a ktoré neprimeraná strava.

Otázka vhodného stravovania trápi všetky tehotné ženy na svete. Aj Google štatistiky o tom hovoria – čo a kedy jesť patrí medzi 5 najčastejších otázok z oblasti gravidity. Zaujímavé, však? Odpovede sú rôzne, v závislosti od zdroja informácií. V jednom sa však zhodnú nielen internetové stránky, ale aj odborníci, lekári, výživoví špecialisti. Jesť ľahko stráviteľné jedlá, v malých dávkach. Rovnako sa odporúča jesť pravidelne, a to 5-krát za deň, v dobre známych intervaloch: raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.

 

Kuracie mäso bez výčitiek svedomia

Hneď na úvod treba povedať, že kuracie mäso by sme počas tehotenstva z jedálnička vynechať nemali, vzhľadom na to, že je významným zdrojom živočíšnych bielkovín. Určite je však potrebné vyhnúť sa surovému mäsu (zabudnite napríklad na tatársky biftek), pri ktorom hrozí riziko infekcie toxoplazmózou či údenému mäsu (kvôli vysokému obsahu soli).

Asi 20 % zo všetkej dennej stravy by mali u tehotných žien tvoriť mliečne výrobky, hydina (prípadne iný druh mäsa), strukoviny a vajcia. Ak sa rozhodnete pochutnať si na kuracom mäse, nemusíte mať teda žiadne výčitky svedomia.

Kuracie mäso sa z mnohých dôvodov veľmi často vyskytuje v “tehotenských” receptoch. Je chutné a šťavnaté. Ľahko z neho vyčarujeme rôzne druhy jedál, ktoré sa dajú jednoducho kombinovať s prílohami podľa momentálnej chuti.

Kvalitná kuracina poskytuje tehotným ženám ďalšie, nemenej významné benefity: je ľahko stráviteľná, takže aj rozhojdaný žalúdok ju dokáže spracovať. Je významným zdrojom prírodných bielkovín, vitamínov skupiny B, železa a zinku. Má nízky podiel tuku. Dá sa rýchlo pripraviť v hrnci či na panvici, aj jednoduchý recept je zárukou chutného jedla. Kuracie soté so zeleninou, kuracie rizoto, pečené vykostené kuracie stehná – to je len miniatúrny zlomok z ponuky pestrých receptov.

Jediné, o čo musíte dbať, je spôsob prípravy kuraciny. Náš tip: vyhýbajte sa vyprážaniu, miesto toho kura uvarte, uduste alebo upečte. Smotanu pri varení nahraďte bielym jogurtom. A pridávajte zeleninu všade tam, kde sa hodí! Odporúča sa skonzumovať minimálne 500 g surovej zeleniny a ovocia denne, vzhľadom na to, že spotreba minerálov, stopových prvkov a vitamínov je v tehotenstve výrazne zvýšená.

 

Vývarom proti nevoľnosti

Počas tehotenstva nie je ničím nezvyčajným nevoľnosť, ktorú vyvolávajú niektoré druhy jedál. Dokonca k nevoľnosti často postačia aj rôzne vône, ktoré sa šíria z kuchyne pri ich príprave. Ako to prekonať? Odporúča sa mäsový vývar, napríklad kurací alebo rybací. Vďaka živinám, ktoré obsahuje, pomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín a vďaka obsahu vody predchádzate prípadnej dehydratácii organizmu. Ak váš žalúdok nie je schopný udržať v sebe potravu, vývar môže byť teda to pravé pre vás. Jesť predsa musíte, aj keď máte nevoľnosti.

 

Koniec dobrý, všetko dobré

Krásne zdravé bábätko, šťastní rodičia… zazvonil zvonec a rozprávka práve začala!  Po pôrode, počas obdobia dojčenia je zloženie stravy rovnako dôležité, ako počas tehotenstva. V období, kedy je materské mlieko základným zdrojom výživy pre dieťa, je potrebné upraviť menu práve kvôli vyváženej strave tak pre matku, ako aj dieťa.

 

KuRadič na záver:

  • Dbajte o vyvážený a zdravý jedálniček. S jeho zostavením vám môže pomôcť napríklad výživový špecialista, ktorý zohľadní vaše aktuálne potreby.
  • Netreba sa prejedať. Váš denný energetický príjem by mal byť približne 2400 kcal.
  • Kvalitné a čerstvé suroviny sú základným predpokladom pre zdravú stravu.
  • Neriskujte! Nakupujte kvalitné kuracie mäso z welfare chovu a len od overených producentov.
  • Jedzte malé a časté porcie s množstvom ovocia, zeleniny, kuraciny a vlákniny.
  • Nezabudnite na zvýšený príjem tekutín a pravidelný pohyb.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.