Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Ľahká večera alebo prekvapenie pre hostí – domácu kuraciu huspeninu pripraví aj začiatočník či notorický babrák. Kuracia huspenina so zeleninou je ľahká, svieža, dobre stráviteľná a má málo kalórií. Ten, komu zachutí alebo kto bravčové z akéhokoľvek dôvodu nesmie, môže kuraciu huspeninu pripravovať celoročne.

Kráľovná studenej kuchyne

Huspenina – alebo studené, studenina, studenô, rôsol, sulc, želatína, kočenina, aspik – je ideálne jedlo na chladné dni v čase medzi Vianocami a Veľkou nocou. Vhodne zapadá aj do pôstnejšieho povianočného obdobia. Vďaka blahodarným účinkom kolagénu priaznivo ovplyvňuje náš zdravotný stav a kondíciu. Huspenina alebo aspik je mäsiarsky produkt tvorený nakrájaným vareným bravčovým, hovädzím alebo teľacím mäsom zaliatym silným vývarom z rôsolovitých častí (nožičky, kolená, koža).

Tekutý číry aspik kraľuje pri príprave rôznych pochúťok studenej kuchyne. Toto populárne jedlo môžeme podávať ako predjedlo v rámci sviatočného obeda alebo večere, ale aj ako samostatný chod. Teplým, ešte tekutým aspikom, ktorý po stuhnutí spevnie, sa zvyknú zalievať plnené šunkové rolky a rôzne závitky, vaječné tlačenky, vajcia, paštéty a iné údeniny alebo esteticky naaranžovaná varená zelenina.

Výhody kuracej huspeniny

Kuracia huspenina okrem toho, že je skutočne chutná, je aj veľmi ľahká. Obsahuje len:

  • silný hydinový vývar s prídavkom živočíšnej želatíny (proteíny),
  • kuracie mäso (ľahko stráviteľné bielkoviny),
  • do kuracej huspeniny sa pridáva zelenina, ktorá energetický obsah pokrmu ešte zvýši.

Pomerne univerzálna chuť kuracieho mäsa umožňuje rôzne spôsoby korenenia i rôzne druhy obloženia a pochutín. Kuraciu huspeninu na spestrenie stravy môžeme zaradiť aj do diétneho jedálnička. Vhodná je pre diéty so zníženým obsahom tuku:

Pretože nie je príliš korenená, hodí sa aj pre deti a starších ľudí, ktorí už pikantné jedlá príliš neobľubujú. Nehodí sa však pre pacientov s dnou. Jej príprava je pomerne jednoduchá, i keď trochu náročnejšia na čas.

Zložky huspeniny

Najvýznamnejšou zložkou, ktorej huspenina vďačí za svoje liečivé účinky, je kolagén – elixír mladosti. Vypína kožu, zaisťuje správnu vlhkosť, pevnosť a pružnosť vlasov a nechtov, ovplyvňuje stav chrupaviek a zubov, pružnosť cievnych stien. Zmierňuje vznik celulitídy, napomáha hojeniu rán, chráni kĺby pred artrózou, celý pohybový aparát udržiava v dobrej kondícii, skrátka, na pohľad omladzuje. Dôležité je dodávať ho telu pravidelne aj v rámci prevencie.

Ďalšou významnou nerozpustnou bielkovinou prítomnou v huspenine je elastín. Ide o proteín podobný kolagénu, ktorý je hlavným komponentom elastických vláken. Elastín tvorí hlavnú súčasť pružných vláken v tkanivách živočíchov (vlákna šliach, priedušiek, pľúc, srdca a cievnych stien). S pribúdajúcim vekom sa z pokožky vytráca – je to prirodzený proces. Môže však byť veľmi zrýchlený a zvýraznený fajčením, stresom alebo niektorými hormonálnymi zmenami.

Ako si pripraviť chutnú, zdravú a naozaj výživnú kuraciu huspeninu? Ak ste to ešte nikdy neskúšali, poďte do toho s nami.

Recept na kuraciu huspeninu so zeleninou

Suroviny:

  • 1 kg čerstvých kuracích trupov od HSH alebo väčšie kuracie stehno + kosti a odrezky z 3 vykostených stehien Kuraťa Kráľovského
  • 1 – 2 balíčky želatíny
  • 3 lyžice sterilizovaného hrášku
  • cibuľa alebo strúčik cesnaku
  • veľká mrkva
  • soľ
  • celé a mleté čierne korenie
  • ocot (prípadne citrónová šťava)

Mäso a kosti spolu s cibuľou, celým korením a trochou soli uvaríme úplne domäkka (min. 4 hodiny). V závere varu pridáme jednu väčšiu mrkvu. Vývar precedíme, necháme odstáť a plochou naberačkou z neho odoberieme tuk. Dochutíme trochou mletého korenia. Jedna možnosť je vývar trochu okysliť octom (šťavou z citróna) a pridať cukor, aby bol len veľmi mierne kyslý. Druhá možnosť je dať do vývaru jeden prelisovaný strúčik cesnaku. Podľa návodu si pripravíme želatínový roztok. Keby sme chceli mať huspeninu viac aspikovú, „priesvitnejšiu“, môžeme želatínu pripraviť z dvojitej dávky. Mäso oberieme z kostí a chrupaviek a rozsekáme ho. Ak nedržíme diétu, veľmi jemne rozsekáme aj rozvarené kože (v hotovej huspenine nie sú ani trochu rozpoznateľné, ale spevnia ju). Na kúsky nakrájame aj uvarenú cibuľu. Mrkvu nakrájame na kocky. Všetko vložíme do misky alebo inej vhodnej formy. Pridáme ešte tri lyžice sterilizovaného hrášku, zalejeme želatínovým roztokom, premiešame a dáme stuhnúť do chladničky asi na šesť hodín.

Podľa gusta alebo čo zdravotný stav dovolí

Jemnú kuraciu huspeninu môžeme servírovať s cibuľou a octom. S kúskom chleba chutí báječne, a pritom ocot a cibuľa nezvýšia energetickú hodnotu. Avšak túto klasiku nemôžeme podávať ľuďom, pre ktorých nadúvanie (z cibule) znamená zdravotné komplikácie (žlčník, pečeň). Ako prílohu im ponúkneme čerstvú zeleninu a nejaký jemnejší ocot – ovocný. Naopak, tí, ktorí nemusia počítať kalórie, môžu vyskúšať jemnú huspeninu s troškou klasicky dochutenej domácej majonézy. No povedzte, nezvládne to i ten, kto sa sporáka bojí alebo sa mu vyhýba?

Vedeli ste, že…?
Na kuraciu huspeninu sú vhodné kuracie skelety. Je na nich ešte pomerne dosť mäsa a je z nich silný vývar so značným množstvom kolagénu. Huspeninu nemiešame ani do nej zbytočne nevŕtame, iba dávame pozor, aby nevykypela. Musí sa variť pomaličky, nesmie prudko vrieť, aby bola pekná žltá a číra. Môžete ju pripraviť i do formy na srnčí chrbát alebo bábovku. V čase Veľkej noci môžete do huspeniny pridať vajíčko uvarené natvrdo alebo hrášok, či kapiu. Vyklopená „huspeninová torta“ tak bude žiariť farbami.

KuRadič na záver:

  • Na stuhnutie huspeniny využite chladné miesto s teplotou pod 15 °C.
  • Tuhnutie huspeniny neurýchľujte vkladaním do mrazničky.
  • Pripravte si dostatok vhodných nádob, ideálne plytké a široké.
  • Huspeninu môžete aj sterilizovať do fliaš, tým sa predĺži jej trvanlivosť.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.