Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Japonci predpokladajú, že je tajomstvom ich dlhovekosti. My Európania ho momentálne radíme k „superelementom“ bežných potravín. Je to všestranný antioxidant, ochranca ciev i rovnováhy nervovej sústavy. Ak obľubujete kuracinu, nebude vášmu telu chýbať!

Zdiskreditovaný?

Škoda, že taurín – v syntetickej podobe – bol posledné desaťročia známy hlavne ako súčasť energetických nápojov. Vzhľadom na ich povesť a obavy z dôsledkov ich prehnanej konzumácie si nevyslúžil veľa dobrých prívlastkov. A pritom je to celé nedorozumenie. Prírodný taurín nie je dvojča kofeínu ani súrodenec umelých sladidiel. Je to organická kyselina s obsahom síry. Vzniká z metionínu a cysteínu, aminokyselín, a aj v tele sa nachádza vo väčšine buniek, presnejšie v medzibunkových tekutinách. Obzvlášť dôležitý je v tkanivách mozgu a vo všetkých druhoch svalov. Do energetických drinkov ho primiešavajú preto, aby tlmil prípadné prehnané účinky kofeínových zložiek.

Taurín patrí k „podmienečne esenciálnym“ aminokyselinám. V ľudskom organizme sa vyskytuje bežne, no napríklad v strese alebo pri enormnej fyzickej námahe môže byť eliminovaný a telo trpí tým, že ho nedokáže produkovať dostatočne rýchlo ani v dostatočnom množstve. Ak sa to opakuje pričasto, odzrkadlí sa to na vitálnych funkciách i na (ne)schopnosti zbavovať sa nahromadených škodlivín. Komplikované? Na začiatok stačí vedieť, že bez taurínu ľudské telo jednoducho nefunguje tak, ako má. Taurín má totiž prekvapivo širokú škálu zdravotných výhod.

Vedeli ste, že…?
Taurín je známy už takmer dvesto rokov. Prvýkrát ho izolovala dvojica vedcov nemeckého pôvodu Friedrich Tiedemann a Leopold Gmelin v roku 1827 zo vzorky býčej žlče. Odtiaľ pochádza jeho pomenovanie – býk je v latinčine taurus.

Čo všetko dokáže?

Odborníci v oblasti medicíny, zdravého životného štýlu a športu i početné nové štúdie pripomínajú, že taurín sa právom radí do skupiny tzv. supermolekúl. V prvej dekáde 21. storočia prebehlo viacero výskumov na vzorkách ľudí žijúcich v ázijských krajinách obklopených oceánom. Zistilo sa, že:

  • tí, ktorým namerali v moči najvyššie hodnoty taurínu, boli najzdravší. Bolo medzi nimi minimum ľudí s ischemickou chorobou srdca, vysokým krvným tlakom, cukrovkou 2. typu, nadváhou alebo so zlým lipidovým profilom krvi. Štúdia z roku 2012 navyše potvrdila, že Ázijci, ktorým už diagnostikovali rakovinu, diabetes, zlyhávanie srdca alebo pečene, mali v krvi a moči extrémne nízke hladiny taurínu;
  • štúdia z roku 2014 ukázala, že už krátkodobo zvýšený príjem taurínu zlepšuje niektoré chronické zdravotné problémy. Dvojtýždňový zvýšený príjem bežnou stravou zmiernil zápaly ďasien. Dvojtýždňový príjem vysokých dávok doplnkami výživy naštartoval proces stabilizácie stien cievneho systému diabetikov;
  • taurín zvyšuje atletické výkony – silu i vytrvalosť – a pomáha v boji s nadváhou;
  • má výrazné antioxidačné účinky a chráni pred zápalmi;
  • opakovane sa dokázalo, že taurín zlepšuje pohyblivosť spermií a stráži reprodukčné zdravie mužov;
  • je preukázateľne účinný pri liečbe srdcových arytmií – podporuje silu ťahu srdcového svalu –, pri znižovaní krvného tlaku a redukcii hladiny tzv. zlého cholesterolu;
  • urýchľuje regeneráciu organizmu po športových výkonoch a zlepšuje vstrebávanie tukov;
  • výskumom z roku 2002 sa zistilo, že nedostatok taurínu je častejší, než si myslíme, pretože ľudské telo si z neho nerobí zásoby a krátkodobý prebytok ihneď vylúči.

bezec-priroda-cesta-obloha-trava-muz

Nervy a mozog

Na rozdiel od kofeínu taurín nie je stimulant, no na funkcie mozgu a nervovej sústavy má pozoruhodný účinok. Pomáha celému spektru procesov, ktoré sú prísľubom dlhovekosti a výbornej psychickej kondície: zlepšuje sústredenie, pamäť, koordináciu pohybov, psychickú odolnosť a celkovú toleranciu voči stresu a akejkoľvek psychickej nepohode. Stres je jedným z najväčších nepriateľov psychického zdravia. Oslabuje imunitný systém, útočí na schopnosť koncentrovať sa a pracovať s krátkodobou pamäťou, zhoršuje kvalitu spánku a u mnohých zapríčiňuje priberanie tzv. pasívnej hmotnosti.

Taurín sa v mozgu priamo podieľa na tvorbe kyseliny y-aminomaslovej. Známa je aj pod anglickou skratkou GABA. Táto kyselina potláča stavy úzkosti a depresií a pomáha pri regenerácii mozgu, čím zároveň spomaľuje jeho starnutie a zmierňuje jeho typické sprievodné javy, obzvlášť postupnú stratu pamäti alebo jej chvíľkové výpadky.

GABA totiž spolurozhoduje o tom, ktorý nervový vzruch sa dostane do neurónu, a tak pomáha neurónom odpovedať vždy len na dôležité, najpodstatnejšie impulzy. Práve táto výberová schopnosť neurónov sa s pribúdajúcim vekom stráca. Starší ľudia často opakujú, že sa už nemôžu spoľahnúť ani na vlastnú hlavu. Taurín je látka, ktorá dokáže všetky dôležité procesy v mozgu udržiavať funkčné a vitálne v dlhodobom horizonte.

Kde sa vyskytuje?

Bežnou stravou dokážeme denne prijať 40 až 400 mg taurínu. Podľa toho, akým zdravotným problémom alebo akej fyzickej a psychickej záťaži v práci či pri športe dospelý človek čelí, môže potrebovať 500 až 2000 mg taurínu denne. Odkiaľ ho však vziať?

Táto správa vegetariánov ani vegánov nepoteší: najvýdatnejším prírodným zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu. Hlavne mäso, potom mlieko a mliečne výrobky. Druhá zlá správa je, že zo všetkých živočíchov sú na taurín najbohatšie morské ryby, kraby, chobotnice a ostatné plody mora. Áno, práve taurínu v nich vraj Japonci vďačia za to, že sú národom číslo jeden nielen v počte, ale hlavne v neobvyklej vitalite ľudí vo veku nad sto rokov. Dobrým zdrojom taurínu sú aj morské riasy. Zelenina, ktorá rastie klasicky, zo zeme, taurín neobsahuje.

Čo zostáva nám, národu ďaleko od mora, najmä ak chceme byť zdraví z toho, čo je naše, a neruinovať planétu chúťkami po ďalekej exotike? Na taurín je mimoriadne bohaté mäso z operencov. Z kuraciny je ideálna klasika – kuracie prsia –, no ešte viac taurínu obsahuje svalovina z kuracích stehien a najviac vnútornosti, hlavne kuracia pečeň. No keďže pečeň je tzv. filtračným a odpadovým orgánom, treba si vyberať zásadne iba kuracie mäso z kvalitných zdrojov a tzv. krátkožijúcich zvierat. Vyhnite sa mrazenej kuracine dovážanej z opačnej strany planéty, pri ktorej nie je šanca zistiť, čím bola kŕmená. Aj preto môže byť pre vás vhodnou voľbou mäso z HSH.

Kuracia pečeň – milovaná i nenávidená

Je skvelým zdrojom železa, fosforu, vitamínov A, D, E a K a tiež taurínu. Dojčiace ženy musia toto všetko – áno, aj taurín – dodať bábätku cez materské mlieko. Aj športovci, vrcholoví manažéri, ľudia v strednom veku a azda ešte viac na prahu seniorského obdobia života potrebujú veľa taurínu. Čím sme starší, tým menej taurínu dokážu naše telá vyprodukovať samy. Skúste sa prekonať. Dajte si dávku dlhovekosti a pripravte si napríklad Kráľovskú kuraciu pečeň s jablkami z vlastnej záhrady.

kuracia-pecen-cibula-zemiaky-bylinky-tanier

Potrebujeme:

  • 500 g Kráľovskej kuracej pečene
  • cibuľu
  • 2 jablká
  • kvalitnú hladkú múku
  • olej
  • majoránku
  • tymian
  • mleté biele korenie
  • soľ
  • petržlenovú vňať (najlepšie čerstvú)

Cibuľu očistíme a nakrájame nadrobno. Jablká ošúpeme, zbavíme jadrovníka a pokrájame na drobné kocky. Cibuľku opražíme na oleji tzv. dosklovita. Potom k nej pridáme jablká, ochutíme a všetko spolu udusíme domäkka. Pečeň obalíme v špaldovej alebo ovsenej múke zmiešanej s bielym korením a sprudka osmažíme na oleji. Môžeme ju restovať priamo s hotovou cibuľkou a jablkami, no na servírovanie a pohľad je pokrm krajší, ak sa pečeň restuje zvlášť. Pozor, pečeň nikdy nesolíme vopred! Jedlo s pečeňou solíme vždy až tesne pred podávaním, inak pečeň stvrdne. Na tanieri prekladáme pečeň a jablká s cibuľkou a všetko posypeme petržlenovou vňaťou. K jedlu sa hodí ryža, no ešte lepšie je iba čerstvé chrumkavé pečivo.

Psičkári, taurín prospeje aj vášmu štvornohému priateľovi

Zlým životným štýlom ľudí trpia čoraz častejšie aj ich psy. Veterinárne štúdie i veterinári v praxi hlásia enormný nárast obezity, srdcovo-cievnych aj metabolických porúch domácich psích miláčikov. Príčinou je najmä prekrmovanie a nedostatok pohybu. Avšak málo taurínu v strave môže byť priamym spúšťačom niektorých z týchto ochorení dokonca aj u psov s inak správnou kŕmnou dávkou a dostatkom pohybu. Zaradenie taurínu do jedálnička je v tomto prípade prvá pomoc. Okrem toho taurín pomáha psiemu organizmu odplavovať škodlivé látky.

Ako mu ho podať?

Do drahších granulovaných krmív výrobcovia syntetický taurín cielene pridávajú. Vybrať si môžete aj inú cestu: nahraďte svojmu psíkovi aspoň raz do týždňa monotónnu misku granúl farebnou a voňavou prirodzenou stravou zo surového mäsa a zeleniny. Ideálna je aj v tomto prípade kuracina – kuracie stehná a pečeň. Vzorec je jednoduchý: denná porcia dospelého psíka má vážiť 2 – 3 % z jeho optimálnej váhy, pričom 60 až 80 % má tvoriť mäso, zvyšok surová zelenina a ovocie. Pozor, na kuraciu pečeň treba psíka privykať. Priveľa naraz môže pôsobiť ako preháňadlo. Okrem toho platí zásada, že nevarené mäso podávame psovi tak, že najskôr ho necháme 48 hodín v mrazničke, potom ho pomaly rozmrazíme a až následne podávame.

 

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.