Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Traduje sa, že Slováci podobne ako Česi sú v stravovaní konzervatívni. Najradšej jedia tradičné jedlá, ktoré sú označované za nie príliš zdravé. Napriek tomu, že slovenská kuchyňa je veľmi tradičná, reaguje aj na mnohé aktuálne trendy. V súčasnosti nadobúda európsky charakter s väčšou konzumáciou mäsa a v jednotlivých mestách a regiónoch sú zastúpené i kuchyne s jedlami ostatných krajín (napr. francúzske, maďarské, talianske, čínske atď.).

Slováci čoraz častejšie používajú pri príprave svojich národných jedál najmä lokálne produkty. Slovenské jedlá majú neraz blízko k českej, maďarskej a rakúskej kuchyni. Jedlá ako segedínsky guláš, sviečková na smotane, kurací paprikáš, perkelt či plnená paprika patria neodmysliteľne do jedálnička mnohých slovenských domácností.

Prekvapujúca pravda o segedínskom guláši

Segedínsky guláš, ľudovo nazývaný segedín, je jeden zo známych druhov gulášov. Názov sa odvodzuje pravdepodobne z maďarského székelygulyás (sékejguláš). Ak ste presvedčení, že názov tohto jedla má niečo spoločné so slávnym maďarským mestom Segedín (maďarsky Szeged), tak ste na omyle. Podobne je to aj so slovom guláš, ktorým sa v Maďarsku označuje polievka. To, čo u nás nazývame gulášom, je v skutočnosti perkelt.

Druhým problémom je zrejme lingvistická chyba prekladu z maďarčiny. To, čo sa z nášho pohľadu najviac približuje jednému z maďarských pokrmov a u nás nazývame segedínsky guláš, je v Maďarsku označované ako sikulský perkelt. Faktom však je, že s Maďarskom je úzko spätý a že vznikol niekde v rámci jeho súčasného alebo niekdajšieho územia. Gulášov je mnoho typov v celej strednej a juhovýchodnej Európe, napríklad pre český je typickou prísadou rasca, Maďari ho obohatili o papriku. Ešte jedno vysvetlenie, prečo nie sékejguláš, ale segedín, je, že na Slovensku sa pripravoval s pravou segedínskou červenou paprikou, takže jedlo začali volať segedínsky guláš.

Recept na segedínsky guláš s kuracím mäsom

Nech už to je s pôvodom i pravosťou segedínu akokoľvek, určite dodnes patrí k obľúbeným jedlám v našich končinách. Pravý segedínsky guláš sa síce pripravuje z bravčového boku, ale zástancovia ľahšieho stravovania si ho pokojne môžu pripraviť z kuracieho mäsa. Použitím kuracieho mäsa (najlepšie zo stehna) získame jemný, odľahčený a menej kalorický segedín.

Suroviny:

  • 400 g kyslej kapusty
  • 300 g kuracích stehien z HSH
  • lyžica paradajkového pretlaku
  • 150 ml kyslej smotany
  • cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • olej
  • soľ
  • bobkový list
  • rasca
  • mletá sladká paprika
  • mleté čierne korenie

Postup:

Kuracie mäso vykostíme a nakrájame na rezance. Cibuľu olúpeme, nasekáme najemno a vo väčšom hrnci na oleji osmažíme, kým nezmäkne. Postupne pridáme kuracie mäso, osolíme, pridáme prelisovaný cesnak a všetko korenie podľa receptu a vlastných preferencií. Zmes podlejeme trochou vody alebo vývaru a dusíme asi 10 – 15 minút (mäso musí zmäknúť). Potom pridáme paradajkový pretlak a pokrájanú kyslú kapustu, dusíme ďalších 10 minút. Nakoniec pridáme kyslú smotanu a chvíľu povaríme. Segedínsky guláš podávame teplý, najlepšie so žemľovou knedľou alebo s chlebom.

Vedeli ste, že…?
V Maďarsku sa podáva segedín výhradne s chlebom. Chuť a farbu omáčky vylepší aj dužina zo zrelej paradajky. V období skleníkových radšej siahnite po kvalitnom paradajkovom pyré (passata). Recept na segedínsky guláš existuje aj vo vegetariánskom variante – často obsahuje sójové mäso a rastlinnú smotanu.

V období socializmu bolo najväčšou chybou, že národné jedlá stratili svoju pôvodnú podobu, pod tradičnými názvami sa začali vyrábať alebo variť gastronomické nezmysly, náhrady, ktoré sa udávali ako pôvodné receptúry. Uniformovanosť jedál a pohostinských služieb ubrali z ich kvalít. Kým vo svete sa prezentovali nové metódy v gastronómii, kuchyňa východného bloku sa v ére takzvaného „gulášového komunizmu“ sprofanovala a chradla. Preto dnes existuje nespočetné množstvo „pravých“ segedínov, gulášov a na paprike pripravených mias ako paprikáš, a pritom len málokto vie, čo je paprikáš, perkelt, tokáň alebo guláš.

KuRadič na záver:

  • Najdôležitejším krokom pri príprave je zvolenie správnych surovín.
  • Venujte pozornosť výberu kvasenej kapusty. Musí to byť kapusta mliečne kvasená, nie nakladaná v sladkokyslom náleve.
  • Ak máte k dispozícii pravú maďarskú mletú papriku – „csemege“ lahôdkovú – máte to najlepšie, čo môže byť.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.