EN
Je toho viac

10 tipov na perfektnú grilovačku

Celý deň pripravujete skvelé jedlo, pogrilujete, skvele naservírujete a zrazu… Na tvárach hostí vidíte úplne iný výraz, než ste očakávali. Namiesto chválospevov sú to kyslé pohľady. Niečo je zle. A netušíte čo. Nezúfajte, skvelá grilovačka je skôr veda. S tipmi od nás sa stanete vyhľadávaným grilmajstrom.

Ako správne grilovať

1. Studené mäso

Zvoľte kuracie mäso – najlepšie prsia alebo stehná. Nechajte ich v marináde pri teplote 4 – 6 °C približne 12 hodín. V deň grilovania vyberte mäso z chladničky aspoň 2 – 3 hodiny vopred. Nechajte ho pri izbovej teplote.

2. Čistý gril

Používajte vždy iba vyčistený gril. Rovnako aj mriežka, na ktorú kladiete mäso, musí byť dokonale čistá. Môžete použiť drôtenú kefku a špeciálny prípravok na čistenie grilov. Rovnako dobre pomôže aj sóda bikarbóna. Vyčistí aj prihorené nečistoty.

Náš tip: Počas grilovania zatvorte uzáver grilu. Zabránite vzniku plameňov. Teplý vzduch podporí pečenie mäsa zvnútra.

3. Podpaľovač

Vynechajte tekutý podpaľovač. Je to chemikália, ktorá sa dostane do mäsa. Na uhlí alebo briketách zapáľte drevené „štiepaničky” – drievka s priemerom cca 1 cm, ktoré používame na zapálenie ohňa.

4. Priamy plameň

Počkajte, kým oheň vyhorí. Grilujte zásadne na sálavom teple z uhlia či brikiet. Predídete obhoreniu mäsa a bude príjemne šťavnaté.

5. Stále v strehu

Neodchádzajte od grilu za žiadnych okolností. Neustále sa mu venujte. Pri grilovaní môže aj pár minút znamenať, že sa vám mäso veľmi prepečie, dokonca vysuší.

Ako grilovať zdravo

6. Grilovacia tácka

Zdravšie grilované kuracie mäso získate, ak použijete tácku. Dostanete ju v každom supermarkete.

7. Marináda

Do marinády použite namiesto oleja biely jogurt. Pripravte si marinádu z týchto surovín:

 • väčší biely jogurt,
 • 2 – 3 strúčiky cesnaku (roztlačiť),
 • štipka tymianu,
 • štipka kari korenia,
 • 1 polievková lyžica horčice.

Všetko zmiešajte, namarinujte mäso a nechajte aspoň 12 hodín pred grilovaním odstáť v chladničke.

8. Mäso

Kuracie prsia sú zdravšie ako bravčová krkovička. Majú menej tuku a dajú sa pripraviť veľmi chutne. Hostí zaručene potešíte aj grilovanými kuracími stehnami a krídlami.

Náš tip: Nepoužívajte na hasenie plameňov vodu. Striekaním sadajú na mäso kúsky popola. Ak vidíte plamene, zakryte gril vrchným krytom.

9. Čas grilovania

Je rozhodujúci pre výslednú chuť mäsa, preto mnohé grily majú teplomer. Na grilovanie menších kúskov sa odporúča teplota do 120 °C. Na určenie správnej teploty mäsa použite vpichový teplomer. Ideálna teplota vnútri mäsa je 68 °C.

10. Doprajte si

Prekvapte rodinu a použite slimáky na grilovanie. Ženy a deti obľubujú syrové, muži zase radšej siahnu po tých pikantných.

KuRadič na záver:

 • vždy použite čistý gril
 • negrilujte priamo na ohni
 • mäso vyberte z chladničky 3 hodiny pred grilovaním
 • kuracina je zdravá
 • použite správnu marinádu a nechajte v nej mäso aspoň 12 hodín
 • ideálne upečené mäso má svetlohnedú farbu, pripálené tmavohnedú až čiernu
 • celá rodina si zamiluje klobásky na grilovanie od HSH