Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Krídelká, stehná, prsia na stovky spôsobov – kuracie mäso má v slovenskej kuchyni svoje pevné miesto. Hoci nie všetky recepty majú svoj pôvod u nás, stali sa obľúbenými a pravidelne servírovanými na každodennom i slávnostnom stole. Experimenty či exotické prísady sú skôr výnimkou, no chuťové preferencie zahŕňajú tradičné i modernejšie pokrmy. Zaujíma vás, ktoré jedlá z kuracieho mäsa sa u nás pripravujú najčastejšie?

  1. Vývar – hovorí sa, že poctivý kurací, ale najmä slepačí vývar má na telo liečivé účinky a predstavuje aj prvú pomoc po prehýrenej noci. „Zlatá polievka“ je vzpruhou pre organizmus a zároveň nutnosťou pre „slovenské chuťové poháriky“. Samozrejme, každá domácnosť má svoj vlastný recept na tento životobudič. Okrem kuraciny vysokej kvality tvorí jeho súčasť najmä koreňová zelenina (mrkva, petržlen, zeler, kaleráb, cibuľa, niekto pridáva i pór alebo papriku). Nech je vaším základom na dosiahnutie obľúbenej chuti čokoľvek, aj tentoraz platí, že vývar musí byť pripravený z kvalitných surovín. Preto neváhajte do vývaru vyskúšať mäso od HSH.
  2. Pečené kuraikona nedeľných obedov. Chrumkavá koža i mäkké a šťavnaté mäsko z neho robia zbožňovanú, hoci jednoduchú delikatesu. Klasika a kráľovský pokrm v jednom – ide o jedlo, ktoré má zastúpenie v domácej i komerčnej kuchyni a chýbať nesmie ani v školských jedálňach. Či už si zvolíte bežný program na pečenie, alebo vylepšíte chuť kurčaťa grilovacím režimom, použijete tradičné bylinky alebo špeciálnu marinádu, podlejete ho vínom, obložíte zeleninou alebo necháte piecť iba vo vlastnom výpeku, vždy sa vám odmení v podobe výbornej delikatesy.
  3. Vyprážaný kurací rezeň – je udomácnenou stálicou na slovenskom tanieri. Príloha, ktorá sa k nemu podáva, je v tomto prípade daná jednotlivými regiónmi. Zatiaľ čo bežne sa konzumuje s varenými zemiakmi alebo so zemiakovou kašou, najmä v západoslovenskom kraji sa nájdu milovníci kombinácie rezeň a ryža. Obľúbenou obdobou klasického vyprážaného rezňa je tzv. Gordon Blue, čo je pozmenený recept pôvodného Cordon Bleu, čiže teľacieho mäsa so šunkou a syrom.
  4. Kurací paprikáš – príbuzný s gulášom, pravidelne sa zamieňajúci s perkeltom. Ide o pôvodom maďarský pokrm, ktorý sa s veľkou pravdepodobnosťou objavuje na každom babkinom stole (nielen) počas školských prázdnin. Názory na jeho prípravu oproti (taktiež obľúbenému) kuraciemu perkeltu sa líšia, no najčastejšie sa zhodujú v tom, že paprikáš sa môže podliať ešte pred pridaním mäsa, zjemňuje sa smotanou a jeho súčasťou môže byť i čerstvá paprika a paradajky. Perkelt sa praží a zvyčajne podáva s haluškami, paprikáš sa dusí a sú preň typické zemiaky, ktoré v ňom plávajú.
  5. Kuracie soté – na jedálnych lístkoch slovenských reštaurácií chýba len málokedy. Mäso na šťave, ľudovo povedané, sa popularite teší v malých aj viacčlenných rodinách. Jeho výhodou je rôznorodosť chutí, ktorú spôsobuje nespočetné množstvo variácií prípravy, respektíve variácií zmesi surovín (najmä zeleniny). Vďaka tomu sa „sotéčko“ veľakrát približuje čínskej alebo mexickej kuchyni.
  6. Kuracie medailóniky – kuracie mäso naprírodno patrí k najvyhľadávanejším jedlám v našich reštauráciách, ale aj k obľúbeným pokrmom v domácnosti. Môže za to nielen lahodná chuť (vyhovujúca chuťovým pohárikom rôznych národností), ale i jednoduchá a rýchla príprava. Bonusom je variabilnosť príloh, ako aj možnosť kombinovať kuracinu s ďalšími druhmi mäsa.
  7. Kurací steak – v podaní kvalitného kuracieho mäsa a jeho správnej prípravy ide o jedlo, na ktorom si pochutia aj „náročnejšie jazýčky“. Najčastejšie sa podáva s hranolčekmi alebo opekanými zemiakmi, no čoraz viac je súčasťou príloh mrkvové alebo batatové pyré. Na tanieri so steakom sú vítané rôzne druhy omáčok, predovšetkým syrové alebo hríbové. Zeleninová obloha nesmie chýbať.
  8. Kuracie nugetky – hoci sú vyprážané, ich konzumácia je preferovaná skôr v podobe večere ako obeda. Ide o jednoduchý a rýchly recept, ktorého doménou je chrumkavosť. Slováci si ich doprajú skôr v reštauráciách a rýchlych občerstveniach, a to v kukuričných lupienkoch, so sezamom, pikantné, na pive, v syrovom obale, jogurtovej kruste či inom špeciálnom cestíčku. Preferovanou prílohou sú najmä bagetky, rôzne šaláty a dresingy.
  9. Kuracia roláda – jedlo na bežné príležitosti i hostiny, nateplo aj nastudeno. Gro tvorí plnka, ktorá je zabalená do vykosteného kurčaťa. Opäť platí, že jej zloženie nie je jednoznačné a vyznačuje sa variabilnosťou použitých surovín. Väčšinou nechýbajú vajíčka, kapia, šunka a syr, ale čoraz viac sa pozornosť gazdiniek zameriava aj na suroviny ako sušené paradajky, špenát, pesto z medvedieho cesnaku a pod.
  10. Kuracie pečienky – milované a nenávidené jedlo zároveň. Za tradičnú možno v tomto smere považovať restovanú kuraciu pečeň na cibuľke. Dôležité je, aby bola dobre odblanená, očistená od žiliek. Hovorí sa, že pri konzumovaní mäsa viete rozoznať jeho kvalitu. Pri vnútornostiach to platí obzvlášť. Vo všeobecnosti tkvie výsledok lahodnej chuti v kvalitnom základe. V tejto súvislosti stojí za zmienku i staré známe: „Recept samotný nemá dušu. Tú mu vdychuje kuchár.“ My dopĺňame, že nezáleží na tom, či ide o šéfkuchára alebo o gazdinku v domácnosti – tajnou ingredienciou pri varení je vždy človek, ktorý stojí za sporákom.

Ktoré je vaše obľúbené jedlo, ktoré na vašom stole nemôže chýbať? A ktorá pochúťka je najčastejšie pripravovaná vo vašej kuchyni ako nedeľný obed? Podeľte sa s nami a inšpirujme sa navzájom. Dobrú chuť!

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.