EN
Je toho viac

Sladko s kuraťom

Kuracie mäso sa vďaka svojmu zloženiu – vysokému podielu bielkovín a malému množstvu tukov – hodí pre dlhodobý spôsob zdravého stravovania. Jemná chuť kuraciny poskytuje nekonečné množstvo variácií pri príprave jedál. Vyskúšajte niečo nové, oslaďte si život s kuraťom. Dnes vám dáme zopár chutných tipov.

 

Sladké nám chutí

Človek neje len preto, že je hladný. Občas má aj poriadne maškrtný jazýček. Od prírody máme naprogramované, že sladká chuť je pre nás veľmi atraktívna – dokonca aj materské mlieko chutí sladko. A sladké je tiež ovocie, zdravá náhrada koláčov, keksíkov a najrozličnejších sladkostí.

Ovocné cukry sú pre trávenie ľahko stráviteľné. Aj z tohto dôvodu odporúčajú výživoví experti nahradiť sladkosti ovocím. Okrem cukru obsahuje dôležitú vlákninu a množstvo vitamínov potrebných pre zdravie. Môžete ho kombinovať s kuracím mäsom, aby ste vytvorili skvelé jedlo plné nepoznaných chutí.

 

Ovocná klasika

Sladké úpravy mäsa nie sú v našich končinách veľmi populárne. Niektoré jedlá sú aj napriek tomu stálicami – zapekané prsia s broskyňou a syrom sú už niekoľko desaťročí vychytávkou v rôznych typoch reštaurácií. Toto jedlo poskytuje hneď dvojnásobný pôžitok, predstavuje hlavné jedlo a dezert v jednom.

Existujú aj iné klasiky z kuchyne našich starých mám? Pečené kurča plnené jablkom, hruškou či plnkou zo sušeného ovocia môžeme považovať za jeden z jesenných hydinových receptov. S troškou fantázie sa dajú vytvoriť variácie sladkých ovocných omáčok ku kuracine. Pri hostine odporúčame servírovať takúto omáčku samostatne v omáčniku. Vaši hostia sa sami rozhodnú, či vyskúšajú nové chuťové kombinácie.

 

Hriešna čokoláda

Spojenie čokolády a kuracieho mäsa môže vyvolať otázniky aj u najväčších gastronomických labužníkov. Je nám táto kombinácia blízka? Nechajte sa prekvapiť. Ak by ste si mysleli, že je to akýsi bláznivý výmysel, vyvedieme vás z omylu. Ide o mexické jedlo. Samozrejme, pre úplnosť je potrebné doplniť poriadnu dávku pálivého čili a cesnaku.

Kompletný recept obsahuje množstvo ingrediencií, okrem horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa, je potrebné pridať cibuľu, papriku, rajčiny a vhodné koreniny ako sú kurkuma, čierne korenie a rímska rasca. Výsledok? Napriek pridaniu čokolády nie sladký.

 

Ľahké, sýte, zdravé

Šaláty sa tešia mimoriadnej obľube počas celého roka. Máte chuť na kúsok leta na tanieri? Nechajte sa zlákať citrusovým šalátom s grilovanými kuracími kúskami. Ideálne je, ak pri príprave použijete kuracie prsia. Citrónová šťava, červený grapefruit, pomaranč a kura, čo na to poviete? Nezabudnite na pár kvapiek hroznového alebo orechového oleja pre lepšie trávenie. Dokonalý výsledok dosiahnete, ak do šalátu doplníte šalát polníček so svojou neutrálnou chuťou. Svieže lístky mäty budú čerešničkou na torte!

 

Barbecue či grilovačka?

Obľúbená voľnočasová aktivita vo voľnej prírode či na záhrade pri dome si získava čoraz viac fanúšikov. Správna grilovačka musí spĺňať hneď niekoľko kritérií: hladní priatelia a rodina, pekné počasie a lákavé jedlá.

O lákavé jedlá sa dokážete ľahko postarať s Kuraťom Kráľovským. Ak máte chuť zmeniť svoj tradičný recept, nie je nič ľahšie. Kúsky kuraťa si deň vopred naložte do medovej marinády a na druhý deň budete kráľom grilu. Vaši hostia si zaručene oblížu všetky prsty! Med sa výborne rozpustí so sójovou omáčkou. Jemný akcent pikantnosti dodá tomuto jedlu ďalšiu gastronomickú hviezdičku.

 

Vône a chute exotiky

Presvedčili sme vás o chutnej sladko-kuracej kuchyni? Varenie je pre mnohých vášeň, umenie, radosť zo života. Netradičné jedlá poskytujú veľký priestor pre sebarealizáciu. Mäso a sladká chuť si žiadajú citlivé vyváženie rôznymi koreninami. Škorica, kurkuma, zázvor, sušené hrozienka, oriešky a ďalšie, čo výsledné jedlo doladia do dokonalosti.

 

Sladké KuRady na záver:

  • Pre svoje kulinárske špeciality si vyberajte len kvalitné suroviny.
  • Správne dozreté ovocie dodá vašim jedlám viac lahodnej sladkej chuti a vône.
  • Medové nemusia byť len týždne novomanželov, vyskúšajte spojenie medu s kuracími krídlami.
  • Na internete existuje množstvo stránok s netradičnými kuchárskymi receptami. Nechajte sa inšpirovať!

 

Zdroj ilust. obrázka: www.pixabay.com