EN
Je toho viac

Prečo deti milujú kuracie mäso

Aj vďaka vyváženému stravovaciemu režimu, ktorý zabezpečí vhodný pomer bielkovín, cukrov a tukov, vyrastú z detí zdraví dospeláci. Určite nám dáte za pravdu, že je veľký rozdiel medzi detskými a “dospeláckymi” jedlami.

 

Čo na to drobci?

V nejednej rodine sa používa výraz “mäso s rúčkou” – čo iné to môže byť, ako chutné kuracie stehienko? Praktické jedlo pre malých aj veľkých, pretože sa dá uchopiť a zjesť bez zbytočne komplikovaného šermovania príborom.

Deťom je jedno, či je niečo zdravé alebo nie, pre ne je dôležité, či je obsah taniera chutný, voňavý, lákavý. Logické argumenty rodičov neobstoja. Deti nerozumejú tomu, že ak budú jesť mäso plné antibiotík, môžu si na ne vybudovať rezistenciu. To znamená, že v ich tele sa môže vytvoriť odolnosť a keď ochorejú, nebudú im antibiotiká zaberať. Konzumácia mäsa plného antibiotík môže poškodiť aj črevnú flóru dôležitú pre imunitný systém. Je preto na vás, rodičoch, aby ste svojim deťom dávali kvalitné produkty. Welfare kuracie mäsko, ktoré neobsahuje rastové hormóny ani antibiotiká, je zdravé, lahodné a jemné. Rýchlo a ľahko z neho pripravíte množstvo chutných jedál a vaše ratolesti sa určite potešia, že si môžu vybrať najchutnejšie časti. Vy tak budete mať istotu, že vo svojej porcii jedla dostanú dostatočné množstvo bielkovín a živín.

Už ste počuli, že deti si na kuracinu najľahšie zvyknú? Pre ich brušká je to najľahšie stráviteľný druh mäsa. S touto chuťou sa detičky stretávajú aj v prvých príkrmoch v období, keď si postupne odvykajú od materského mlieka.

 

Deti sú stále v pohybe

Odkiaľ sa v nich berie toľko energie? Človiečik, ktorý sa ledva postavil na nohy, chce behať celý deň. Hovorí sa, že malé dieťa uťahá aj štyroch dospelých. A je to pravda! Takýto výdaj energie potrebuje pravidelné dopĺňanie zásob. Okrem spánku si “svoje baterky” dobíjajú z jedla, ktoré im starostliví rodičia pripravia.

Nejedna mamička si láme hlavu nad tým, ako svojmu potomkovi zabezpečiť správne zloženie jedálnička. Stretávajú sa s odmietaním rôznych druhov jedál, preto musia v kuchyni neustále vymýšľať všakovaké “vychytávky”.  Zaujímavosťou je, že kuracie mäso si deti vo väčšine prípadov rýchlo obľúbia. Priam zamilujú.

 

Detský organizmus rastie

Bielkoviny sú základnou stavebnou látkou nášho tela. Sú potrebné pre vývoj pokožky, orgánov, šliach aj svalov. Sú nevyhnutné pre tvorbu a obnovu tkanív organizmu. Zároveň sú súčasťou hormónov a enzýmov, zaisťujú transport látok v tele a sú zdrojom energie. Ako vidno, úloha bielkovín v našom tele je nenahraditeľná. Bez nich by náš život nebol možný.

Teraz už vieme, prečo ich potrebujeme. V prípade detského organizmu to platí dvojnásobne. Viete, že zloženie jedálnička pre deti má výrazne vyššie požiadavky na podiel bielkovín? Aby mohli deti správne rásť, potrebujú viac bielkovín v porovnaní s dospelými jedincami. Odporúčaná denná dávka uvádza, že dospelý človek potrebuje 0,8 g bielkovín na deň a kilogram svojej hmotnosti. Pre deti je toto číslo až trojnásobné, a to 0,9–2,7 g/kg/deň.

 

Zdravá strava pre zdravý vývoj

Sú deti vyberavé? Ako ktoré. Pre všetky však platí rovnaké pravidlo: pre ich zdravý rast a vývoj je potrebné, aby mali vyváženú stravu, dostatok živín a vitamínov. Deti kopírujú to, čo vidia. Ak chcete, aby sa mali zdravú životosprávu, musíte ich to naučiť. Ste ich veľkým vzorom vo všetkých aktivitách, aj vo varení a stravovaní.

Detský svet je plný fantázie. A také by mali byť aj jedlá, ktoré im s láskou pripravíte. Keďže sa kurča dá rozporciovať, máte možnosť vytvárať “rozprávky na tanieri”. S trochou času, množstvom rôznorodých príloh a kvalitným kuraťom kráľovským dokážete vyčarovať rôzne kombinácie pre vašich malých hladošov.

Kuracie mäso zo zdravého a kontrolovaného chovu kureniec je možnosť, ako pre svoje deti zabezpečiť dostatok kvalitných bielkovín prijímaných prirodzenou cestou – potravou. Je to o to jednoduchšie, že kuracinu deti milujú.

 

KuRadič na záver:

  • Jednoduchá príprava kuracieho mäsa vám ušetrí čas, ktorý môžete stráviť so svojimi deťmi.
  • V obchodoch hľadajte kvalitné kuracie mäso – welfare chov je zárukou zdravého mäsa bez rastových hormónov a antibiotík.
  • Chutná kuracina je bohatým zdrojom bielkovín potrebných pre zdravý rast.