Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

O pečení kuraťa sa v nejednej rodine vedú spory na život a na smrť. Ako dlho sa má piecť? Podlievať alebo nie? A ako spoznať, že už je hotové, keď každá rúra pečie úplne inak? Prišiel čas zložiť zbrane. Prezradíme vám pár univerzálnych rád, ako upiecť celé kura, aby bolo šťavnaté, a vyvrátime niekoľko mýtov, ktoré kolujú všade okolo nás.

Pre niekoho je dokonalé kura samozrejmosťou každého nedeľného obeda, pre iných je jeho pečenie nočnou morou. Či už patríte do prvej, alebo druhej skupiny, možno sa vám naše rady budú hodiť. Veď stále je čo zlepšovať.

Mäso pred prípravou neumývajte

Mnoho ľudí verí, že keď umyjú surové kuracie mäso pred jeho spracovaním, odstránia z neho baktérie. To je však veľký omyl. Oplachovaním kuraťa pod tečúcou vodou si môžete spôsobiť zdravotné ťažkosti. Baktérie z mäsa sa totiž dostanú do drezu, na pracovnú plochu a zachytia sa na rukách, z čoho môže vzniknúť nepríjemná salmonelóza. Podľa odborníkov by ste teda hydinové mäso rozhodne nemali umývať, rovno ho dajte variť či piecť. Dostatočnou tepelnou úpravou sa prípadné baktérie zničia.

Porciovanie kuraťa nie je iba pre skúsených

Poznáte ten pocit, keď chcete naporciovať celé kura, no chýba vám odvaha a nôž rýchlo podávate niekomu skúsenejšiemu? Porciovanie je vlastne jednoduchá záležitosť. Pripravte si kura, dosku na krájanie a dobre naostrený nôž. Kuracie stehná sa porciujú pozdĺž strán pri kĺbe. Následne môžete odrezať krídla. Nakoniec pozdĺž prsnej kosti narežete filety a potom ich nožom alebo prstami ľahko oddelíte. Tento postup je jeden z najjednoduchších a naporciované kúsky mäsa môžete už ďalej spracovať podľa svojho gusta.

K dokonale upečenému kuraťu vás privedie pomalé pečenie

Skúste piecť kura tentokrát pomaly. Áno, bude vám to trvať dlhšie, ale výsledok bude stáť za to. Môžete to vyskúšať napríklad takto: v prvej fáze pečte kura na 90 stupňoch, a to 3 hodiny. Nezabudnite, že pekáč by mal byť zakrytý a kuriatko nie je potrebné podliať vodou. Keď je mäso upečené domäkka, zvýšte teplotu na 180 až 200 stupňov, kura potrite tukom a dopekajte do zlatej farby. Pri takejto úprave bude upečené kura mäkké a šťavnaté.

Korenie plné chuti

Kura sa rado priatelí s čerstvými bylinkami a inými koreninami. Netreba to však veľmi preháňať, aby vynikla predovšetkým chuť mäsa. Ak budete na budúcu nedeľu plánovať pečené kura, vyskúšajte ho dochutiť podľa tohto receptu. Kura osoľte zvonku aj zvnútra, prípadne použite korenie alebo grilovacie korenie. Ak sa bojíte, že ste kura presolili, chuť bude aj tak skvelá, pretože kuriatko si zoberie iba toľko soli, koľko potrebuje. Do pekáča rozprestrite trochu nadrobno pokrájanej cibule a rozpolený cesnak, pokojne aj v šupke. Ak nájdete v chladničke koreňovú zeleninu, môžete ju tam pridať (taktiež so šupkou).

Pri pečení vám nesmie chýbať kvalitné maslo. Tymian, rozmarín alebo napríklad šalviu posekajte a zmiešajte s mierne zmäknutým maslom. Zmes prstami vtrite pod kožu – prsia potom nebudú suché a chuť byliniek ich celé prevonia. Bylinky môžete spolu s celým jablkom alebo citrónom vopchať aj dovnútra kuraťa. Trochu masla pridajte aj do pekáča, nech v ňom neprihorí koreňová zelenina, cibuľa a cesnak. Veľa ľudí sa pri pečení kuraťa bojí používať mletú papriku, aby nezhorkla. Vďaka tuku, ktorým kura potriete, paprika v rúre nezhorkne, práve naopak, mäso bude mať po nej príjemne zaúdenú chuť.

Podlievajte výpekom

Ako sme už spomínali vyššie, kura nie je potrebné podlievať vodou na začiatku pečenia. Mäso pustí do pekáča svoju šťavu, a keď sa zmieša s ostatnými chuťami, bude tento výpek naozaj silný a lahodný. Počas pečenia môžete kuriatko dva- či trikrát z rúry vybrať a poliať voňavým výpekom. Počas pečenia však rúru zbytočne neotvárajte, kura by sa totiž začalo dusiť a v závere by nemuselo byť upečené podľa vašich predstáv.

Pečené kura je obľúbené aj v iných krajinách

Kura patrí medzi obľúbené pokrmy na celom svete. Každá krajina mu dokáže dať svoju vlastnú a osobitú charakteristiku pridaním rôznych byliniek, korenia či iných ingrediencií. V Taliansku patrí „pollo arrosto con patate“ (pečené kura so zemiakmi) medzi obľúbenú klasiku nedeľného rodinného obeda. V niektorých starších receptoch sa kurča pripravuje na platni, na ochutenie sa používajú typické stredozemné bylinky ako tymian, rozmarín, oregano, šalvia, bobkový list a cesnak. Korenie je limitované maximálne na čierne korenie, pri príprave tohto receptu však nikdy nechýba olivový olej. Niekedy sa kurča obohacuje o plátky pancetty, ktorá mu dodá ešte výraznejšiu chuť.

KuRadič na záver:

  • Pri príprave pečeného kuraťa siahnite po osvedčenej kvalite – po Kurati Kráľovskom.
  • Kura pred pečením neumývajte.
  • Porciovanie kuraťa hravo zvládne každý, aj začiatočník.
  • Pomalé pečenie na 90 stupňoch kura nevysuší.
  • Kuracie mäso je vynikajúce v kombinácii s čerstvými bylinkami a maslom.
  • Pri pečení zbytočne neotvárajte dvierka rúry.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.