EN
Je toho viac

Čo s kuracími kosťami? Môžeme ich dávať psom?

Pes je najlepší priateľ človeka a svojmu pánovi slúži oddane, bezhranične a verne. Každý majiteľ psa vám potvrdí, že jeho chlpáč je neoddeliteľnou súčasťou rodiny a jej rovnocenným členom. Ak máte doma psa, určite sa oň staráte najlepšie ako viete.

 

Človek a pes

Život so psom má pozitívny vplyv na psychické aj fyzické zdravie. Dokonca existuje terapeutický odbor – canisterapia – využívajúci vlastnosti psa domáceho na psychickú, fyzickú a sociálnu pohodu človeka. Ako sa za toto všetko môžeme štvornohému priateľovi odvďačiť? Mimoriadnou opaterou.

 

Čo jedávam ja, má na tanieri aj môj havkáč

Presvedčenie tohto typu môže byť pre psa životu nebezpečné. Ak kŕmite svojho miláčika tým, čo jedáva vaša rodina, nerobíte dobre. Hoci je tráviaci systém psa nastavený na spracovanie náročnejšej a tuhšej potravy, neznamená to automaticky, že je schopný stráviť úplne všetko. V každom prípade je dôležité, aby mal stravu vyváženú, pestrú, bohatú na všetky potrebné látky. Zloženie potravy závisí od individuálnych potrieb psa – podľa jeho veku, energetického výdaja, veľkosti a rasy.

 

Chutia psom kuracie kosti?

Zaujímavá otázka, však? Samozrejme, že im chutia. Otázka by mala byť postavená inak: Sú kuracie kosti pre nich vhodné?

Sú chrumkavé, môžu ich dobre rozhrýzť, sú ľahko dostupné. Aj napriek týmto pozitívam nie sú kuracie kosti úplne vhodnou stravou pre psy. Sú duté a tepelným spracovaním sa stávajú krehkými. Varené či pečené kuracie kosti predstavujú pre vášho psa nebezpečenstvo – pri ich hryzení sa do tráviacej sústavy dostanú naštiepené kosti s ostrými hranami.

Na druhej strane, váš pes si z času na čas môže pochutnať na surových kuracích kostiach obalených mäsom. Kurací krk s dostatkom mäsa môže byť pre vášho psa chutnou odmenou.

Kosti však nepodávajte varené alebo inak tepelne upravené.

 

Ihličkový reflex psa

Už ste o tom niekedy počuli? Je to obranný reflex žalúdka a čriev, ktorý chráni stenu pred ostrými predmetmi v tráviacom trakte. Ihličkový reflex je vrodený, avšak pes ho musí trénovať, aby mu časom nevymizol. Vďaka tomuto reflexu si pes dokáže “otočiť” kosť alebo iný ostrý predmet vo svojom bruchu tak, aby si ochránil tráviace ústrojenstvo.

Psy dlhodobo kŕmené granulami už tento reflex stratili.

 

Kosti ako zdroj minerálov

Pes potrebuje prirodzený zdroj minerálov a iných látok obsiahnutých aj v kuracích kostiach. Kuracia drť je pre vášho psa ideálnou súčasťou stravy. Je zložená z kuracej svaloviny, kostí a chrupaviek. V preklade to znamená, že obsahuje látky a minerály dôležité pre stavbu kostí a zubov.

Napríklad spoločnosť HSH ponúka tzv. Haskas, výrobok určený výhradne pre zvieratá. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe hydinového separátu. Ten vzniká tak, že sa pomelú celé kurčatá aj s kosťami, ktoré sa zachytia na site, a následne putujú do krmiva pre psy. Cez sito potom prechádza pomleté mäso, ktoré sa ako hydinový separát používa do párkov.

 

haskas

 

Pes je mäsožravec a jeho tráviaci systém je vyvinutý pre spracovanie takejto potravy. Strava, ktorú prijíma, má vplyv nielen na kvalitu jeho srsti, ale najmä na jeho fyzickú kondíciu, zdravotný stav a výkonnosť.

 

KuRadič na záver

  • Kosti sú zdrojom minerálov a stopových prvkov, ktoré psy potrebujú pre svoj zdravý vývoj.
  • Tepelne spracované kuracie kosti sú krehké a štiepia sa – môžu poraniť tráviace ústrojenstvo psa.
  • Kuracia mrazená drť je výbornou zložkou potravy pre vášho psa.
  • Radosť psovi urobíte, ak ho obdarujete surovým kuracím krkom s dostatočným množstvom mäska. Ideálne po nakŕmení.