Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

K najčastejším novoročným predsavzatiam patrí popri zbavovaní sa zlozvykov (napríklad prestanem fajčiť či obhrýzať si nechty) aj chudnutie a/alebo záväzok lepšie sa stravovať. Niekto si hovorí, že bude jesť menej sladkostí a viac zeleniny. Iný chce obmedziť pečivo či jesť menej sacharidov a viac bielkovín. A ďalší chce skoncovať s večerným vyjedaním chladničky či s nepravidelným režimom. Skrátka začiatok roka v nás vyvoláva pocit, že dokážeme začať odznova, že máme čistý stôl, a motivuje nás k zmene. Často sa však stáva, že počiatočná eufória zmizne s posledným snehom, ak nie ešte skôr. Ako to zmeniť?

Pomaly ďalej zájdeš

Všetky horeuvedené záväzky majú niečo spoločné – nedajú sa aplikovať do života zo dňa na deň. Nie, nie, príchodom prvého januára vám zázračne neprestane chutiť čokoláda ani tento rok. Nech máte akokoľvek silnú vôľu, úplné a okamžité vyradenie niečoho, čo ste doteraz jedli každý deň (napríklad sladkosti), je z dlhodobého hľadiska takmer nemožné. Možno vydržíte pár dní, možno týždňov a možno aj mesiac. No ak si nejakú potravinu zakážete nadobro zo dňa na deň, každý deň abstinencie na ňu budete myslieť a raz vás to zlomí. Preto je lepšie ísť na to pomaly a postupne.

Ak ste zvyknutí dať si každý deň poobede čokoládovú tyčinku, začnite tým, že zjete každý deň len polovicu. Alebo si ju na začiatok doprajete len každý druhý deň a zvyšné dni ju nahradíte raw tyčinkou, ktorá je síce o niečo zdravšia, no stále je to sladkosť. Preto aj tú po niekoľkých týždňoch vymeníte za jabĺčko.

Ak chcete jesť viac bielkovín, pridajte jedno vajíčko či pár kúskov kuracieho mäsa ku každej večeri a odoberte lyžicu prílohy. Po pár týždňoch môžete podobne postupovať s obedom či raňajkami. Nech je váš cieľ akýkoľvek, vždy by mal byť reálne dosiahnuteľný (čiže nie prehnaný). Je dobré rozdeliť si ho na menšie krôčiky a ozrejmiť si, aké konkrétne malé zmeny budete zavádzať do života. A ako už bolo spomenuté, zavádzajte ich PO-STUP-NE.

Treba vedieť prečo

Konkrétny dôvod, prečo zmenu robíme, má veľkú motivačnú silu. Chcete schudnúť, lebo sa na jar vydávate? Chcete jesť viac zeleniny a vlákniny, aby ste si zlepšili trávenie? Chcete jesť menej tučného mäsa a viac kuracinky, aby ste upravili „zlé“ hladiny cholesterolu a triglyceridov? Prečo ste s tým všetkým vôbec začali, si pripomínajte každý deň a skúste si predstaviť ten skvelý pocit, keď stanovený cieľ dosiahnete.

Odstráňte pokušenia a poproste okolie o podporu

Podpora prostredia je pri dosahovaní cieľov kľúčová. A tým myslíme nielen ľudí okolo vás, ale aj vašu kuchyňu. Povedať si, že už viac nebudete jesť čipsy, je jednoduché. Horšie je tento záväzok dodržať, pokiaľ na vás zo špajzy žmurkajú farebné balíčky. Niekedy možno odoláte. Inokedy si poviete, že len pár kúskov… A zrazu, ani neviete ako, máte v ruke prázdny balíček. Následne prichádzajú výčitky a myšlienky na to, aký ste slaboch s nedostatočne silnou vôľou.

Náš tip:
Postupnosť je kľúčová aj v prípade, že do života chcete zaradiť šport alebo nejakú formu pohybu. Aj tu platí zlaté pravidlo: nezačať zhurta a bez rozmyslenia. Entuziazmus je dôležitý predovšetkým pri prvých chvíľach odhodlávania sa. No pri výbere športových aktivít treba zvážiť svoj zdravotný stav a fyzické možnosti. Radíme vám vybrať si šport, ktorý vás bude napĺňať a budete mať z neho radosť. Takto pôjde všetko akosi jednoduchšie. Ak sa vďaka vybranej fyzickej aktivite budete usmievať od ucha k uchu, je väčšia šanca, že pri nej zotrváte dlhšie.

Zapamätajte si, že bez ohľadu na to, akú silnú vôľu máte, nakoniec pokušeniu v slabej chvíľke podľahnete. Napríklad keď ste unavení, v strese alebo príliš hladní. Problémom však väčšinou nie je vaša slabá vôľa, ale vaše prostredie. Riešenie spočíva v tom, že zo svojho dosahu odstránite všetky pokušenia. Spravte revíziu chladničky, komory a ďalších miest, kde skladujete potraviny, a uistite sa, že sa tam nenachádza nič, čo by vás mohlo zbytočne lákať. Namiesto toho sa zásobte zdravými potravinami. Okrem toho poproste ostatných členov domácnosti, aby vás podporili vo vašej snahe tým, že nebudú domov nosiť ani pred vami konzumovať „lákavé pokušenia“.

A aké novoročné predsavzatia si dávate vy, milí čitatelia? Viete pokušeniu odolať a predsavzatia dodržujete striktne alebo na jar už ani netušíte, čo ste si predsavzali? Dajte nám vedť, tešíme sa na vaše reakcie. Držíme vám palce!

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.