Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Príprava dokonalého guláša je doslova alchýmiou. Správny výber mäsa, precízne smaženie cibule a voňavá paprika. Hádam pri žiadnom inom pokrme sa nedá toľko experimentovať ako práve pri guláši. Odvaha kombinovať sa vyplatí, okrem mäsa a papriky doň môžeme pridať aj rad ďalších surovín.

Výslednú chuť a farbu guláša ovplyvňuje cibuľový základ, preto by sme jeho príprave mali venovať značnú pozornosť. Pri varení guláša podľa znalcov platí ,,koľko mäsa, toľko cibule“. Pri väčšom množstve budeme cibuľu potrebovať smažiť 20 minút. Musíme ju neustále sledovať, aby sa nepripálila a nezhorkla. Vo výsledku by mala získať farbu pripomínajúcu karamel.

Vedeli ste, že…?
I keď návod na guláš nepatrí medzi najzložitejšie recepty, na počiatku tisíc rokov starého gulášového príbehu bolo toto jedlo ešte omnoho jednoduchšie. Pôvodne sa v kotlíku maďarských pastierov, ktorí sa nazývajú gulyásovia, varilo vo vode len pečené mäso z miestneho dobytka. Cibuľa sa v maďarskom jedálničku objavila v polovici 15. storočia a semienka papriky v Uhorsku zasiali Turci pri svojich výbojoch o sto rokov neskôr. Ako väčšina jedál, ktoré dobyli svet, i guláš si ďalšie národy prispôsobili svojim zvykom a pôvodnému vzoru sa dnes veľmi nepodobajú. Okrem krajín bývalej habsburskej monarchie sa guláš dostal dokonca až do Ameriky. Recept s týmto názvom nájdeme v americkej kuchárke už v roku 1914, ale nebyť označenia goulash, asi by sme ho na tanieri ani nepoznali.

Recept na žobrácky guláš s chlebovou knedľou

Tento vynikajúci kurací guláš si pripravíte v priebehu okamihu. Môžete použiť celé vykostené kura, kuracie prsné alebo stehenné rezne. Je zaujímavou alternatívou hovädzieho či bravčového guláša. Odporúčame podávať ho s knedľou zo staršieho chleba a na jeho dochutenie použiť čerstvé bylinky.

Suroviny:
• 1 kg vykosteného Kuraťa Kráľovského
• 500 g cibule
• tuk z pečeného mäsa
• 5 strúčikov cesnaku
• 1 PL mletej červenej papriky
• mleté čierne korenie (podľa chuti)
• rasca
• majorán
• soľ

Postup:

Do väčšieho hrnca dáme tuk (z výpeku, bravčová masť) a osmažíme pokrájanú cibuľu takmer do stmavnutia. Podľa chuti pridáme posekaný cesnak, mleté čierne korenie, soľ a trochu rasce. Dobre pripravený gulášový základ zaprášime mletou červenou paprikou a pridáme nakrájané kuracie mäso. Dorovna ho zalejeme vodou a 20 minút povaríme. Guláš môžeme zahustiť podľa chuti, ale nemusíme. Prešporské gazdinky žobrácky guláš zahusťovali pomletými kuracími kožami a odrezkami. K tejto pochúťke podávame knedľu zo starého chleba.

Knedľa zo starého chleba

Pol kila nakrájaného bieleho a čierneho chleba opražíme na masti. Z 200 g krupicovej múky, 2 dcl kyslého mlieka, 1 vajca, zo soli a z pol kocky droždia vymiešame polotuhé cesto, do ktorého vmiesime opražené chlebové kocky. Necháme kysnúť cca 1 hodinu na teplom mieste a potom z nich formujeme šišky, ktoré obvaríme v slanej vode zhruba pol hodiny.

TIP:
Paprika na guláš je stávkou na kvalitu. Na paprike rozhodne nešetrite! Mletá paprika dáva gulášu peknú červenú farbu a typickú vôňu i chuť. Gulášu pridá správny šmrnc čerstvá alebo sušená čili paprička či maďarská papriková pasta.

KuRadič na záver:

Pravý guláš sa nezahusťuje, tú správnu hustotu dosiahneme rozvarením cibule a odparením vývaru (vody). Niekto používa na zahustenie hladkú múku, prípadne zemiakový škrob. Vhodné sú aj nastrúhané zemiaky s rozdrobenou chlebovou striedkou, keď tieto prídavné suroviny v guláši povaríme do rozvarenia.

A čo vy, naše milé kráľovské kuchárky a kuchári, ktorý recept na guláš patrí k vašim top? Pripravujete ho radšej vonku v prírode, v kotlíku na ohni alebo máte nejakú špecifickú surovinu či ingredienciu, o ktoré sa s nami radi podelíte? Potešíme sa, ak nám napíšete.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.