Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Pivo je kvasený, mierne alkoholický nápoj vyrábaný z obilného sladu, vody a chmeľu pomocou pivovarských kvasiniek. Obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B a veľa minerálov ako železo, horčík a zinok. Pivo je pravdepodobne najstarší alkoholický nápoj v dejinách. Používalo sa na obohatenie pokrmov pri príprave hydiny, zveriny, rýb, ale aj rôznych kaší. Najtradičnejším pivným pokrmom (okrem bravčového na pive) je pivná polievka. Recept na ňu môžeme nájsť v preslávenej kuchárskej knihe Magdaleny Dobromily Rettigovej.

Historický pohľad na vznik piva

Objaviteľmi penivého moku boli pravdepodobne Sumeri žijúci v 4. – 3. tisícročí pred n. l. na území južnej Mezopotámie. Pivo pripravovali z jačmenného chleba a zo sladu vo veľkom džbáne s vodou. Chmeľ v tomto období ešte nebol známy. V starom Egypte bolo pivo označované ako víno z jačmeňa a prisudzoval sa mu božský pôvod. Pivo písalo svoju históriu aj v starej Indii, Číne a predkolumbovskej Amerike. V antickom Grécku lekár Hippokrates používal pivo ako liek proti nespavosti a horúčke. Gréci a Rimania chmeľ už poznali, ale využívali ho ako potravinu. Do piva pridávali šalviu, aníz, puškvorec, borievky, zázvor, čierne korenie. Slovania začali používať chmeľ v 9. storočí a tak sa spoločne s Germánmi priblížili ku skutočnej podobe chuti piva, ktorú poznáme aj my.

Pivo a jeho postavenie v kuchyni

Využívanie piva v gastronómii nie je len slovenskou špecialitou. V českých krajinách sú obľúbené aj olomoucké syrčeky naložené v pive. Ďalšou pivnou špecialitou je kapor na pive, ktorý sa podáva v niektorých domácnostiach na Vianoce. O niečo menej známym faktom je, že kuracie mäso pripravované s pivom sa báječne hodí k exotickému ovociu (napr. k ananásu, pomaranču, ku kivi a pod.). Ako tradičná prísada pri varení sa pivo používa pri pečení bravčového a hovädzieho mäsa a do guláša. Priaznivci hydiny ocenia možnosť použiť pivo na podlievanie kuraťa, kačky či husi.

Prečo je pivo vhodné na varenie

Tajomstvo piva tkvie v kombinácii nízkeho obsahu alkoholu, miernej perlivosti, jačmenného sladu a výťažkov z chmeľu. Keďže pivo sa chmeľom korení, je prirodzene horké. Na druhej strane, prítomnosť pivovarského sladu mu dodáva sladkastú chuť a vytvára tak harmonickú kombináciu oboch. Horká chuť chmeľu pomáha vyrovnávať plnosť jedlám pripravovaným na oleji. Bez toho, aby sme výrazne ovplyvnili chuť pokrmu, stačí pridať len malé množstvo piva (približne jednu lyžicu).

Pivo robí (nielen) kuracie mäso krehkejším a stáva sa dobrým pomocníkom pri marinovaní. Mäso marinované v pive viac ako šesť hodín znižuje množstvo nebezpečných heterocyklických aminokyselín (HAs), ktoré prirodzene vznikajú pri pečení alebo grilovaní mäsa. V porovnaní s mäsom, ktoré v pive marinované nebolo, to môže byť až o 90 %.

Vsaďte na správny výber piva

Čím dlhšie sa pivo v jedle varí, tým mu dodáva výraznejšiu chuť. S týmto faktom je potrebné počítať a zvážiť čas varenia i použitý druh piva. V kuchyni používame prevažne tmavé pivo, pretože má viac melasy a pri varení lepšie karamelizuje. Pri výbere volíme pivo s vyšším obsahom alkoholu – dvanásťstupňové pivo je minimum. Väčšie množstvo piva plzenského typu dodá jedlu, naopak, nepríjemnú horkosť. Problém však nespočíva v množstve, ale vo voľbe typu piva. Všeobecne platí, že musíme siahnuť po pive chuťovo výraznejšom, silnejšom, hutnejšom, kvasenom výhradne zvrchu. Na mäso a do omáčok sa hodí tmavé pivo – špeciál plzenského typu, 19-stupňový, 24-stupňový. Vhodnejšie je však pivo typu Weizen, Stout, Porter.

Recept na chrumkavé pečené kura na pive

Kura sa dá pripraviť na tisíc spôsobov – a stále je čo objavovať. Možno ste ešte nevyskúšali pečené kura na pive. Tento recept patrí k obľúbeným hlavným chodom českej kuchyne.

Suroviny:

  • celé Kura Kráľovské
  • lyžička sójovej omáčky
  • lyžička korenia na pečené kura
  • 500 ml svetlého piva
  • 50 ml oleja
  • lyžička mletej rasce

Postup:

Kura Kráľovské rozštvrtíme. V malej miske zmiešame olej, svetlé pivo, rascu, korenie na pečené kura a sójovú omáčku. Kura vložíme do pekáča a všetky štvrtky dôkladne potrieme pripravenou zmesou. Rúru predhrejeme na 180 °C a dáme piecť. Pečieme približne hodinu. V priebehu pečenia pravidelne podlievame zvyšným pivom, dokým nevznikne chrumkavá kôrka. Pečené kura na pive podávame s ryžou.

Vedeli ste, že…?
Pivo sa skvele hodí k dusenému mäsu, zato k zelenine už menej.
Pri varení používajte skôr slabšie pivá, ktoré sa dajú ďalej riediť. Naopak, do minútok sa hodia horké (viacstupňové pivá).
Ak pridáte pivo do cestíčka na obaľovanie, pokrm pri smažení absorbuje menej tuku.
Čierne pivo obsahuje viac cukru, preto je potrebné dávať si pozor na pripálenie a restovanie výpeku s jeho obsahom. Takáto omáčka či šťava môžu zhorknúť.

KuRadič na záver:

Pre deti kura na pive nepripravujeme. Horkastá chuť deťom nie je príjemná – ich chuťové bunky ešte nie sú vyvinuté tak, aby dokázali oceniť jemnú a pritom rafinovanú delikatesu. A ide aj o zásadný princíp. Pivo skrátka nie je pre deti, aj keď alkohol varom vyprchá.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.