Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Ak bývate v dome, možno ste už aj vy začali rozmýšľať nad tým, že by ste možno mohli chovať sliepky. Je to však také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá? Ná pipipi ná zvládneme ľavou zadnou, o tom niet pochýb, ale čo ďalej?

V prvom rade potrebujeme sliepkam zabezpečiť obydlie. Kurín alebo kurník. Tak sa tomuto prostému príbytku pre tieto operence v našich končinách hovorí. A ten by mal byť vystlaný podstielkou napríklad zo slamy a pilín. Tá zaručí, že tí naši vajíčkoznášači neprechladnú a slúži tiež ako vstrebávač trusu. Tiež čistenie kurína je vďaka podstielke jednoduchšie. Už sa vidíte ako robíte poriadok v kuríne? Odmyslite si to Pronto z vašich rúk a dosaďte si do obrazu lopatu či vidly. Tak totiž budeme upratovať sliepkam. A to pravidelne.

obrazky_kurin – kópia

Bez práce nie je praženica

A žiadne vyspávanie ráno! Podídeme pekne z južnej alebo východnej strany ku kurínu a otvoríme sliepkam dvere a okno (voľba strany nie je náhodná, správne umiestnenie okna je práve na týchto svetových stranách). Vetranie je dôležité, treba však dbať o to, aby v kuríne nebol prievan. Na to sú sliepky naozaj citlivé. Oknom tiež vpúšťame denné svetlo, nech si sliepky nemyslia, že môžu vyspávať na bidlách celý deň. Vysedávanie na bidle je síce pre ne pohodlné, avšak aj v ich prípade platí, že pohyb je zdravie. Akonáhle ste otvorili dvere, šup sa na kŕmenie. Nie však hocijaké. Sliepky sú schopné zožrať všeličo, aj omietku z domu nám ozobú, keď im to dovolíme, ale predsa len si zaslúžia viac. Krmivo pre sliepky musí spĺňať isté kritériá, a aj voda a vlastne samotné kŕmidlo či napájačka.

Potom, čo máme za sebou ranné zvítanie sa s osadenstvom kurína, je čas na raňajky. Praženica by padla vhod, ale hľadať vajíčka po celej záhrade, to by už bolo na pokojné ráno asi priveľa. Preto sme sliepkam urobili znáškové hniezda. Ideálne pre každú sliepku jedno. Sliepky mi budú behať po záhrade??? Veru, mali by. Patrí to k zabezpečeniu ich dobrého a pohodového života. Ak už nie po celej záhrade, aspoň aký taký výbeh by mali mať. Dostatočný priestor je základom pre to, aby nedostali ponorkovú chorobu a nezačali sa navzájom ničiť. Okrem toho im doprajeme, aby si ďobli aj z pestrej ponuky chrobáčikov, trávy či bylín. Tiež by bolo vhodné nájsť priestor aj pre popolisko. To je niečo ako kúpeľňa pre sliepky. Tvorí ho suchá hlina, piesok či popol. Tu sa sliepky vyváľajú, pohrabú, vyšantia a očistia od rôznych cudzopasníkov.

 

received_10200915248119243

 

Iba jednu kuru upiekla, aj tá jej z pece utiekla

Zatiaľ čo my sa venujeme našim každodenným povinnostiam, sliepky sa venujú naplno tým svojim. Zobú, kutrú, prehľadávajú kroviny, útočia na hmyz, sledujú pozorne počasie a v prípade hroziaceho nebezpečenstva utekajú ozlomzobáky do skrýše.

Večer ich zase zatvoríme. Ak jedna chýba, treba zdvihnúť hlavu a poobzerať sa po stromoch, či nevysedáva kdesi na konári a nehrá sa na sovu. Ak sme ju nenašli ani tam, treba zvážiť možnosť, že išla na návštevu do susedov a rovnako treba zvážiť, že treba zvýšiť plot, pretože slepačie krídla nie sú také nanič, ako by sa mohlo zdať. Ak je leto a na noc sme sa rozhodli nechať otvorené okno, pozorne skontrolujeme sieťku (hustú ako cedidlo na slíže), aby sa cez tento vetrací otvor v noci nedostal žiadny neželaný hosť. Pani lasica či pani kuna totižto určite neprídu, ako sa na hostí patrí, s fľašou dobrého vína. Len sa u nás niečím ponúknu.

 

Nekúpim si radšej mačku?

A tak plynie deň za dňom. Na jednej strane radosť zo života na dvore, na strane druhej povinnosti a možno sem tam aj nejaká tá nehoda s tým, čo tá babka z filmu Slnko, seno a pár faciek tak rada schovávala v dlaniach pod perinou.

Chov akýchkoľvek zvierat si treba veru dobre premyslieť. Nie je to len o radosti či pôžitku z domácich produktov. Je to aj o povinnostiach, starostlivosti, rôznych všeobecne záväzných nariadeniach obcí o chove zvierat a v prípade sliepok aj o kotkodákaní, ktoré možno našim ušiam lahodí, ale susedovci by už až tak nadšení byť nemuseli.

Samozrejme, domáci chov nie je pre každého. Ak bývate v paneláku či bytovke, máte malý dvor alebo jednoducho len málo času, zamierte do dobrého obchodu a kúpte si Kura Kráľovské. Dostanete tak overenú kvalitu z welfare chovu, kuracie mäso kŕmené bez rastových hormónov a antibiotík, takmer ako od babičky z dvora.

 

KuRarita:

  1. Kým kuriatka nie sú vyliahnuté, a teda sú ešte vo vajíčkach, mama sliepka sa im prihovára. Každý zvuk znamená niečo iné. Kurence vydávajú odlišné zvuky pri rôznych druhoch predátorov.
  2. Nielen ľudské príbytky, ale aj tie kuracie už dnes majú rôzne podoby. Možno už pokojne hovoriť o akejsi kurínovej architektúre. Rôzni domáci kutili zostrojujú vysoko premyslené kuríny – po technickej stránke i vzhľadovo. A bokom nezaostávajú ani firmy. Napríklad pre dvoch klientov, ktorí chceli chovať sliepky v byte uprostred New Yorku, bol vyhotovený kurín za 3500 dolárov.
  3. Z trusu kuraťa, ktorý vyprodukuje za svoj život, môže byť vyrobená elektrina schopná rozsvietiť 100 wattovú žiarovku na 5 hodín.
  4. Kurence trúchlia jedno za druhým.
  5. Srdce kuraťa udrie viac ako 300 krát za minútu.
  6. Ak sú kurence v strese, strácajú perie.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.