EN
Je toho viac

Mýty, povery, tradície a kura

Ak sa vám dnes o kuriatku snívalo, budete mať radosť alebo zažijete niečo príjemné. Ak ste ich vo svojom sne dokonca kŕmili, budete mať šťastný život! Zdá sa vám to trochu prehnané?

Verte či nie, s kuraťom sa spája nielen dobré jedlo, ale aj množstvo povier, tradícií a mýtov. Počuli ste už napríklad o klavikulomantii?

Sny s operencami

Niektorí ľudia sú presvedčení, že sny sú akýmsi mimosvetským zdrojom informácií o budúcnosti. Hľadaním zmyslu snov sa ľudia po celom svete zaoberajú už oddávna. A kura, sliepka, kohút v nich majú tiež svoj význam. Ak by ste si otvorili nejaký snár, zistíte, že o výklady snov spojených s hydinou veru nie je núdza. Vedeli ste, že pokoj vo vašej rodine ohrozia klebety, ak sa vám do rána prisnilo, že ste v kuríne? Sliepka znášajúca vajíčka zase znamená, že vám niekto pomôže vyliečiť všetky vaše rany. A tak by sme mohli pokračovať veru ešte veľmi dlho.

sliepky-na-dvore

Kura je (vraj) veštec

Jedna vec je, čo sa nám sníva, iná, o čom v skutočnosti snívame a čo si prajeme. Chcete vedieť, či sa vám vaše želanie splní? Treba sa vraj opýtať kuraťa. Klavikulomantia je veštenie z kľúčnych kostí hydiny. Klavikul je kľúčna kosť v tvare písmena V, určite ju poznáte. Predpovedanie budúcnosti prostredníctvom tejto kostičky je pomerne jednoduché. Na veštenie okrem kosti potrebujete aj ďalšieho človeka. V duchu si každý z vás pomyslí svoje prianie. Každý z vás uchopí jednu časť kosti a ťahom ju rozlomíte. Komu ostane väčší kus kosti, ten je šťastlivec – jeho prianie sa vraj splní.

Slovenské tradície a zvyklosti

S vajíčkom, hydinou a perím je zviazaných mnoho rituálov pri rôznych životných situáciách človeka. Mnohé z nich sa týkajú gazdovstva, úrodnosti zeme a zdravia hospodárskych zvierat, iné majú, alebo nemajú, ovplyvniť život človeka. V súčasnosti už neprikladáme týmto rituálom význam, mnohé z nich upadli do zabudnutia a vytratili sa z našich životov. Kedysi bol však  život hydiny úzko spätý so životom ľudí. Platilo napríklad, že v truhle zosnulého gazdu nesmel byť vankúš s perím, aby nevyhynula hydina. Kohútie kikiríkanie pred dverami znamenalo blížiacu sa hádku v dome, umiestnenie kohútej dekorácie na strechu slúžilo ako ochrana pred zlom a požiarom.

Hoci nad mnohými tradíciami a rituálmi už len neveriacky krútime hlavou, sú aj také, ktoré pretrvali do súčasnosti. Zdobené vajíčka a malé žlté kuriatka ako posolstvo nového života, zrodenia sú predsa stále obľúbenými dekoráciami Veľkej Noci. A viete, že dnes aj u nás tak veľmi populárne feng šuej používa symbol kohúta?

Strašidelná čierna sliepka

Niekomu sa môže zdať, že sliepka Ayam Cemani je tvor mystický. Akoby k nám priletela z iného sveta. Pritom pochádza z Indonézie a jej meno v preklade znamená “úplne čierna sliepka”. Práve čierna farba ju robí nesmierne drahou a vzácnou. Ak by ste si chceli pochutnať na jej čiernom mäse, museli by ste za ňu zaplatiť niekoľko tisíc. Je úplne čierna – perie, orgány, zobák, hrebienok, nôžky aj pazúry. Znáša svetlohnedé vajíčka, z ktorých sa vyliahnu čierne kuriatka. V Ázii veria, že prináša šťastie. U nás, v našich končinách, tiež poznáme čierne kura – rozprávkového tvora, ktorý však nemusí len šťastie doniesť…

cierna-sliepka

Keď pobehuje zmok po dvore

Malé čierne zmoknuté kura, ktoré je nápomocné svojmu gazdovi. To je zmok. Niekedy označovaný aj ako rarášok. Zmok odovzdane slúžil a nosil peniaze, avšak za túto službu bolo potrebné upísať dušu diablovi. Tak ako šťastie, peniaze, bohatstvo vedel priniesť, tak ho vedel aj odniesť. No, veru, hotová to pohroma. Zbaviť sa zmoka bola skutočne drina, preto bolo potrebné zavaliť ho vysiľujúcou prácou, z ktorej sa od zlosti rozlial na kolomaž. Dokonca aj Ján Kollár venoval tejto téme celú báseň – O zmoku. Časť z nej citujeme: „V daždi, v pľušti na ulici kura piští, kura kričí, uslotenuo v blate stálo, krk a nohy dlhé malo.“

A keď už sme zmienili kolomaž. K ponižujúcim trestom pre podvodníkov patril zvyk natrieť ich touto mazľavou hnedočiernou hmotou a vyváľať ich v perí. K tomuto zvyku by sme sa možno mohli vrátiť… Alebo radšej nie?

Ako sa kura (ne)naučilo lietať?

Kura ma veru v slovenskej histórii svoje čestné miesto. No nielen tu. Milovníci horoskopov by vám vedeli určite porozprávať nielen o znameniach u nás používaného zvieratníka, ale i o čínskom zverokruhu, ktorého súčasťou je aj kohút. Pre ľudí narodených v tomto znamení je vraj typické, že sa radi predvádzajú, sú múdri, súcitní, statoční, nezávislí a neváhajú iným pomáhať. Práve nastávajúci rok 2017 by sa mal niesť v tomto znamení. Z iného súdka je zas indiánska legenda, ktorá hovorí o tom, ako kura krídla dostalo:

Ako všetky vtáky, aj kura malo chudé nohy, zobák a perie. Ale chýbala mu jedna zásadná časť – krídla! Jedného dňa dostalo pozvánku na nedeľnú hostinu, ktorej sa majú zúčastniť všetky vtáky. Nadišiel slávnostný deň a kuriatko prišlo na miesto určenia. Ako vstúpilo dnu, modrý vták ho vyhnal so slovami: „Pozvánka nepatrila tebe, veď ty nie si vták. Nemáš krídla!“ Smutné kura opustilo slávnosť. Rozhodlo sa, že potrebuje získať krídla. Zašlo za múdrou sovou po radu a tá mu navrhla výmenu – krídla za ramená. Kura nedočkavo súhlasilo a, čudujsasvete, krídla mu narástli. Hneď ich chcelo vyskúšať! Na lúke sa rozbehlo, odrazilo nohami od zeme a mávalo krídlami. Rýchlo zistilo, že nelieta po oblohe, ale len pár stôp nad zemou. Nevedelo totiž svoje krídla používať. Hoci odvtedy ubehlo veľa času a kura sa nazýva vtákom, ako vidieť, lietať sa dodnes nenaučilo.

male-kuriatko

Prečo si sa kura nepiekla, prečo si z pece utiekla?

Mágia, mýty, legendy, tradície. To všetko je súčasťou rôznych svetových kultúr a  kura, sliepka, kohút patria neodmysliteľne k mnohým zo zvyklostí. Aj keď veľa z nich pomaly upadá do zabudnutia (poznajú vaše deti ešte Sliepočku Jariabku, čo znášala zlaté vajíčka a potrestala pýchu ľudí alebo Vajce, ktoré sa vybralo na vandrovku svet ochutnať?), neustále sa zároveň tvorí nové, a tak dnes napríklad Udatné kuriatko hrá bezjbal a zachraňuje svet pred mimozemšťanmi. Ale nech už sa zmení tvár a postavenie kuriatka v našich tradíciách ako chce, jedno sa určite nezmení… A to fakt, že kura bolo, je a bude vždy chutnou, výživnou a obľúbenou pochúťkou na našich tanieroch.

KuRadič na záver:

  • Tesne pred spaním sa jesť neodporúča, aby sme nemali ťažké sny. Ak vás však trápi hlad a musíte sa najesť, siahnete po niečom ľahko stráviteľnom, ako je kuracie mäso.
  • Ak túžite po dobrej postave, nepýtajte sa veštca, či ju dosiahnete a rovno si upravte jedálny lístok. Kvalitná kuracina patrí k diétnemu stravovaniu.
  • Kedysi patrili sliepky a kurence neodmysliteľne na naše dvory, a tak sme presne vedeli, čo jeme. Dnes je trend iný. Pri kúpe kuracieho mäsa sa zaujímajte, ako bolo kura chované.
  • Welfare chov je garanciou kvality kuracieho mäsa.