Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Jedlé kvety zdobia zmrzlinové poháre, slávnostné torty, pridávajú sa do letných limonád i miešaných alkoholických nápojov, ovocných džemov, studených polievok, zeleninových šalátov, ale hodia sa jednoznačne aj k mäsu. Stále sa vám zdá, že je to len ošiaľ a čoskoro pominie? Asi nie. Ľudia objavili jedlé kvety tri tisíc rokov pred našim letopočtom. Patria k zázrakom starovekej čínskej medicíny i indickej ajurvédy. Tak prečo by sme ich neskúsili znova objaviť pri domácom gurmánskom posedení? Jedlé kvety sa fantasticky hodia práve k šťavnatým kúskom mäsa, akým sú napríklad kuracie stehná.

Je to iba módny trend?

Brokolica, karfiol, ale aj kôpor potvrdzujú, že kvety máme aj my – haluškoví Európania – v jedálničku celé desaťročia. Módny trend spočíva len v tom, že dnes poznáme oveľa širšiu škálu kvetov na jedenie – odborná literatúra identifikuje približne 50 druhov, ktoré vieme dopestovať v záhrade, alebo sú súčasťou bežnej flóry na lúkach a okrajoch lesov a právom im patria prívlastky chutné a zdravé. A vieme tiež racionálne zdôvodniť, prečo si zaslúžia miesto na tanieri. Jedlé kvety sú doslova nabité vitamínmi, minerálmi a antioxidantmi. Zároveň sú takmer „nekalorické“.

Náš tip: Ochutnávajte po lístočkoch alebo lupeňoch
Nepokazte celej svojej rodine obed tým, že obľúbené jedlo pred servírovaním zasypete hrsťami čerstvo nazbieraných kvietkov zo záhrady. Aj keď sú zaručene jedlé, najskôr ochutnávajte vyslovene po lístočkoch. Ochutnajte lupienok jabloňového kvetu, lupienok fialky, kúsoček púpavy. Do pokrmu pridajte vždy len to, čoho chuť už dobre poznáte.

Ktoré áno, ktoré nie?

Možno ste si ani nevšimli, že pod oknami vám rozkvitol obed. Ak plánujete ochutnať nejaké kvety, berte na vedomie, že medzi nimi existujú i jedovaté. Jedovaté kvety má aj lobelka, narcis, tabak, mak, azalka a viaceré ďalšie obľúbené trvalky a letničky. Naopak vynikajúce a chutné sú kvety z našich domácich ovocných stromov, rôzne druhy fialiek a sedmokrások, nechtík, ibištek, klinček, rumanček, púpava, kapucínka, violka rohatá, levanduľa, ruža, trnka, chryzantéma, melón, tekvica, pelargónia, mäta, medovka a mnohé ďalšie. Tiež všetko to, čo v sušenej podobe poznáme ako korenie z listov či plodov: koriander, majoránka, oregano, rozmarín, saturejka, čakanka, horčica, fenikel, rozmarín, bazalka.

Ako sa to vlastne konzumuje?

Väčšinu z nás poznajú miestni ľudia na zahraničných dovolenkách podľa toho, že z famózneho exotického jedla zhrnieme lupienky kvetov a až potom si začneme vychutnávať to ostatné. Domáci to robia presne naopak: ak ide o „slaný chod“, lupienky kvetov si pokvapkajú olivovým olejom a jedia ich spolu so všetkým ostatným, čo majú na tanieri. Robte to rovnako. Väčšia veda je jedlé kvety správne zbierať a pred podávaním upraviť. Ideálnym časom na zber je dopoludnie, keď majú najvyšší podiel vody. Zbierame len rozvinuté kvety bez náznakov poškodenia. Nie odkvitajúce, nie nerozkvitnuté. Jeme len lupienky, teda okvetné lístky, nie piestiky a tyčinky. Obsahujú pele, ktoré môžu ublížiť alergikom a nemajú dobrú chuť – bývajú horkasté. Z mnohých druhov kvietkov treba tiež kvôli horkosti – odstrániť aj spodnú časť lupienkov.

Náš tip: Keď začnete na jar
Ak sa rozhodnete začať s „kvetinovou diétou“ na jar, siahnite po kvetoch z ovocných stromov a kríkov. Jabloňové pomáhajú proti vyčerpanosti organizmu a urýchľujú rekonvalescenciu po chorobách. Marhuľové majú jemné protizápalové účinky. Čerešňové a višňové čistia organizmus. Trnkové prospievajú močovému systému a pomáhajú telu zbaviť sa škodlivín. Znižujú krvný tlak, podporujú látkovú výmenu, tlmia nafukovanie a kŕče.

Ktoré sa hodia k mäsu?

Hlavne žiadne z kvetinárstva. Kvety z kvetinárstva – obsahujú pesticídy aj zvyšky ochranných prípravkov potrebných na dlhý transport rastlín. Ideálne je dopestovať si jedlé kvety alebo ich zbierať na lúkach mimo obytných zón.

Ku kuracím prsiam s ananásom sa hodia lupienky z ruží a fialiek. Majú sladkú chuť a krásnu vôňu. Z ružových lupienkov musíme odstrániť spodnú, horkú časť a možno nimi spestriť a dochutiť aj jednoduché jedlo akým môže byť napríklad: kuracie prsia na masle. Ryžu ku kuracine skúste ochutiť aksamietnicou. Výsledok bude podobný, ako by sme ju pripravili so sušeným šafranom. Má totiž korenistú až jemne horkastú príchuť a hodí sa tiež do šalátov. O pikantnú chuť kuracieho mäsa sa postarajú celé kvety kapucínok.

Kvety a kuracie mäso? Jednoznačne áno

Ak trávite leto podobne ako mnohí ďalší, teda s vylúčením ťažkých jedál, pripravte si večeru trochu inak. Kúpte si kuracie stehná bez kostí a kože, nadrobno ich nakrájajte, pokvapkajte olejom a citrónovou šťavou. Zľahka ich ochuťte tým, čo máte radi a restujte na panvici. Naservírujte si ich s teplou hriankou na šalát polníček (valeriánka poľná) ozdobený ružovými lupienkami. Hodí sa k tomu jemný jogurtový dresing a, samozrejme, ľahké biele víno. Želáme vám dobrú chuť ?

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.