EN
Je toho viac

Kura Kráľovské vládne na Nitrianskom hrade

Naše kura vládne už aj na Nitrianskom hrade.  Na Valentína, 14. februára, tu totiž otvára brány nová reštaurácia – Castellum Cafe . Tím profesionálov v reštaurácii Castellum Cafe bude kmitať pod taktovkou veľmi schopného a zanieteného Petra Lašáka, ktorý už pôsobil aj v niektorých iných nitrianskych reštauráciách.

 

Prečo si sa rozhodol práve pre gastronomický segment?

V kuchyni som trávil veľa času už ako malý chlapec. Pamätám si chvíle, keď ma stará mama zaúčala do tajov varenia. Fascinovalo ma ako z obyčajných, väčšinou doma dopestovaných a dochovaných surovín vznikalo niečo tak chutné. Prvé jedlo, ktoré som zvládol pripraviť sám boli palacinky, neskôr som skúšal ďalšie jedlá a láska k vareniu rástla, bolo teda jasné, že moja budúcnosť bude úzko spojená s gastronómiou. Je šťastie, keď práca človeka baví a mňa baví stále, čo sa dúfam, odzrkadľuje aj na výsledkoch.

jedlo-zelenina-koreniny-cibula-petrzlen

Vidíš rozdiel v tom akí bol zákazníci volakedy a akí sú teraz?

Rozdiel je vo všetkom. Reštaurácií je neporovnateľne viac. Pred niekoľkými rokmi sa do reštaurácie chodilo len pri významnejších udalostiach, dnes je bežné výjsť si v týždni na dobrú večeru niekam von. Zákazníci sú náročnejší, väčšina z nich sa zaujíma o to z akých surovín je jedlo pripravované, informujú sa o dodávateľoch. Myslím si, že ľudia, nie len v gastro priemysle, prihliadajú na kvalitu a sú ochotní si za ňu aj priplatiť.

 

V čom je reštaurácia Castellum výnimočná?

Castellum cafe je úžasný projekt. Predstav si tú energiu, keď stojíš medzi hradbami a uvedomuješ si koľko tam už stoja, čo všetko sa od čias ich postavenia udialo, koľko ľudí medzi nimi kráčalo. A teraz si predstav, že na takomto krásnom mieste si môžeš v pokoji vychutnať chutné jedlo, čerstvý domáci koláčik, alebo si len tak posedieť pri šálke dobrej kávy. Myslím si, že čaro tohto miesta osloví každého.

kaviaren-restauracia-interier-stoly-stolicky-okna

Castellum Cafe (Zdroj: mynitra.sme.sk)

Prečo si sa rozhodol práve pre Kráľovskú hydinu ?

Musím povedať, že som vyskúšal hydinu od viacerých dodávateľov, ale vždy sa našlo niečo čo mi vadilo, alebo chýbalo. Prvý krát som hydinu od Vás pripravoval pred 7 rokmi a bol som nad mieru spokojný. To, že dodržiavate štandardy welfare považujem za veľmi príjemný benefit a som rád, že sa pri hydine od firmy HSH môžem spoľahnúť na prvotriednu čerstvosť a kvalitu, čo následne oceňujú hostia, ktorí tiež spoznajú rozdiel v chuti mäsa.

Aký je tvoj obľúbený recept z kuracieho mäsa?

Mám jeden fantastický recept, ktorý budeme ponúkať a v našej reštaurácii. Je to kuracie supreme plnené sušenými paradajkami a slaninkou na parmezánovom rizote. Nie je príliš náročný a vyzerá na tanieri výborne.

 

Potrebujeme:

2 kusy Kráľovské Kuracie supreme  – kuracie prsia s kožou a s ramienkovou kosťou

1 hrsť nasekaných sušených paradajok

1 hrsť nasekanej slaniny

soľ

korenie

 

Ak nezoženiete supreme, ľahko si ho vytvoríte tak, že jednoducho vyporcujete z kuraťa prsia, na ktorých necháte kožu a krídlo odrežete, tak aby ostala prvá kostička krídla na rezni.

 

Postup:

Mäso umyjeme a dôkladne osušíme, posolíme a pokoreníme.

V najtenšej časti supreme urobíme ostrým nožom rez dnu, no iba tak široký a hlboký, aby sme supreme mohli plniť, a aby sme sa zároveň neprerezali až do vonkajšej časti.

Nakrájame si sušené paradajky a a slaninu a naplníme nimi vnútro rezňa.

Dno panvice pokryjeme olivovým olejom a akonáhle je olej rozpálený, môžeme na panvicu položiť supreme. Odporúčam vždy najprv položiť stranu s kožou. Necháme cca 5 minút takto restovať. Koža sa mierne zatiahne a ostane krásne chrumkavá.

Akonáhle koža začne zlatnúť, až hnednúť, otočíme supreme na druhú stranu. Znova necháme aj na druhej strane restovať 5 minút. Potom môžeme otočiť supreme kolmo, aby sa zatiahli aj zostávajúce plochy.

Medzičasom si rozohrejeme rúru na 190°C.

Na pekáč uložíme supreme kožou na nahor a necháme piecť 12 minút.

Takto zabezpečíte aby boli prsia vnútri ešte šťavnaté, nevysušené, no zároveň nehrozí, že by bolo mäso vo vnútri surové.

Môžeme šikmo rozrezať na tri diely, ktoré poukladáme na pripravené parmezánové rizoto.

Ešte dozdobíme kúskami parmezánu a želáme dobrú chuť!

Supreme s parmezánovým rizotom