EN
Je toho viac

Keď varia začiatočníci

Určite si každý z nás pamätá na svojich rodičov, ktorí sa v kuchyni zvŕtali, a my ako malé deti sme ani netušili, čo poriadne robia. Výsledok sa nám však vždy páčil. Chutné čerstvé jedlo varené s láskou sa predsa neodmieta. Hovorí sa, že prvým krokom k vareniu je sledovať, ako varí niekto druhý. Existujú pravidlá, ktoré urobia zo začiatočníka – v akomkoľvek veku – skvelého kuchára?

1. Pozerajte iným na ruky

Niektoré ženy svoje deti nepustia z domu, kým ich nenaučia variť základné jedlá. Niektoré, naopak, neznášajú, keď sa im v kuchyni motajú okolo rúk, lebo všetko trvá dvakrát dlhšie. Nech máte koľkokoľvek rokov, ak chcete začať variť, ako prvé urobte toto: všímajte si prácu iných v kuchyni. Pozerajte sa, pýtajte sa. Rýchlo rozpoznáte, komu to ide a komu nie, a veľa sa naučíte. Na dobré triky si spomeniete presne vo chvíli, keď ich budete potrebovať.

2. Nebojte sa mäsa

Áno, mäso je výzva. Pri práci s ním platí zásadné pravidlo: treba sa ho dotýkať. Ak si ho dôkladne neobzriete, „neobchytkáte“, nič z neho nevykúzlite. Mäso berte vždy do čistých rúk a po skončení práce s ním si ich znova dôkladne umyte. Krájajte ho proti vláknam, teda priečne. Pozdĺžne krájame najmä kuracie prsia, ak z nich chceme urobiť tenšie rezníky a tiež vtedy, keď mäso zbavujeme šliach, kĺbov, kostí či kože.

3. Na mäso vždy ostrým nožom

Mala by to byť samozrejmosť, ale nie je. V mnohých domácnostiach – o internátoch ani nehovoriac – sú nože také tupé, že sa s nimi nedá ani očistiť zemiak. Ideálne je vyhradiť si nôž na mäso, udržiavať ho v perfektnom stave a na nič iné ho nepoužívať. Prečo? Mäso sa pri krájaní ostrému nožu poddáva, tupému kladie odpor. Pri prechode vláknami tupý nôž ľahko pokĺzne. Zranenia, ktoré spôsobí, bývajú horšie a ťažšie sa hoja než prípadný čistý rez po ostrom noži. Ani bez zranení si s tupým nožom lásku k vareniu nevypestujete. Tupé nože sú v tomto vzťahu neprekonateľnou prekážkou.

4. Začnite s kuracím mäsom

Aké mäso sa hodí do rúk kuchárov začiatočníkov? Jednoznačne kuracie. Kúpte si kuracie prsia bez kostí a kože a pripravte si z nich svoju prvú skutočnú večeru. Ako? Jednoducho. Čistými rukami vyberte kuracie prsia z obalu a poobzerajte si ich. Opäť ich otočte – tak ako boli pôvodne zabalené –, položte na ne dlaň, pritlačte ich ňou a pozdĺžne rozkrojte na dva plátky. Každý plátok potrite z oboch strán olejom, pokvapkajte citrónom, ochuťte soľou, mletým bielym korením, sušeným tymianom a mletým koriandrom. Takto pripravené ich položte na rozohriatu nepriľnavú panvicu a z každej strany opečte tzv. do zlatista. V nijakom prípade ich neopekajte kratšie než tri minúty z každej strany. Naservírujte si ich so šalátom z čerstvej zeleniny a s čerstvou celozrnnou bagetkou.

5. Opakovanie je matka múdrosti

Ak ste si vyskúšali pripraviť jedlo z kuracích pŕs, čo najskôr si to zopakujte. Postupne si začnite kupovať vykostené kuracie stehná a skúšajte jednoduché recepty. Obaľte ich a vypražte, uduste so zeleninou, opečte či ugrilujte na panvici. Kúpte si kuracie štvrte a upečte ich v rúre. Kým sa učíte variť, objavujte hlavne prirodzené vlastnosti a chute používaných surovín a neprekrývajte ich príliš hrubými vrstvami exotických korenín. Uspokojte sa so soľou, s mletou rascou, červeným, bielym, zeleným a čiernym korením i bylinkami. Podlievajte vodou, prípadne vínom. Čo tým dosiahnete? Vycvičíte si inštinkty a naučíte sa rozpoznávať mäso v jednotlivých fázach tepelnej úpravy.

zena-hrniec-kuchyna-sporak-korenicka

6. Jedna kuchárska kniha stačí

Množstvo receptov na prípravu toho istého pokrmu je začiatočníkovi skôr na škodu než úžitok. To isté platí o kuchárskych knihách. Vyberte si jednu. Nie dve, iba jednu a varte podľa nej. Vyhnite sa zložitým dielam, ktoré by vás chceli naučiť všetko a absolútne dokonale. Siahnite po modernej úprave, ktorá vám s ľahkosťou či humorom objasní základné algoritmy varenia. Môže sa stať, že na jej základoch si budete ďalších pätnásť rokov stavať vlastné recepty.

7. Všetko je na internete

Stále máte z varenia a prípravy mäsa strach? Nezabudnite, že všetko je na internete. Čokoľvek vás v kuchyni zaskočí, pozrite sa, ako to riešili iní. Začnite ľahkými receptmi, akými sú cestoviny, šaláty, kuskus a zeleninové polievky s kuracím mäsom, a postupne si svoje zručnosti rozširujte. Učený nikto z neba nespadol. Aj keď sa vám niečo nevydarí, rýchlo zistíte, že jedlo pripravené vlastnými rukami, srdcom a hlavou je dobrotou na míle vzdialenou od pizze a každej donáškovej číny.

8. Umývať mäso či nie?

Internet je posadnutý touto dilemou. Mäso, ktoré budete pred definitívnou tepelnou úpravou marinovať, treba jednoznačne umyť a osušiť, napríklad papierovým obrúskom. Nie je to však najdôležitejšia poznámka: najpodstatnejšie je horúcou vodou dôkladne vyumývať všetky plochy a povrchy, ktoré prišli s mäsom do priameho kontaktu – dosky na krájanie, nože, drez a svoje ruky.

KuRadič na záver:

  • Od začiatku sa učte variť z kvalitných surovín.
  • Vyberte si kvalitné mäso, čerstvú zeleninu, pravé korenie.
  • Polotovary ku skvelému a zdravému výsledku nevedú.