Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Tento článok je len malá ukážka z toho, že ide o zaujímavého operenca, ktorý si získava pozornosť vo svete už stáročia. Známy však nie je len on. Jeho družka sliepka a kurence sú rovnako populárne. Svoje miesto majú vo svete kultúry, výstav, zábavy, reklamy, v tradíciách a v neposlednom rade na tanieri.

Ako ukazujú štatistiky, dopyt po kuracom mäse celosvetovo stúpa. Jeho konzumácia má vzrastajúcu tendenciu, i keď medzi výškou spotreby na jednotlivých kontinentoch vidieť značné rozdiely. V Afrike je to ročne približne 6kg hydinového mäsa na osobu, v Amerike 36kg, v Ázii 9kg, v Európe 22kg a v Oceánii 36kg. Celkovo je to ročne zhruba 14kg hydinového mäsa na osobu. Najčastejšími dôvodmi, ktoré sú uvádzané ako príčina rastu obľúbenosti tohto mäsa, sú cenová dostupnosť a trend zdravého životného štýlu. Čo možno považovať za pozitívum je fakt, že chov hydiny je v porovnaní s chovom hovädziny či bravčoviny ekologickejší. Na druhej strane s veľkoprodukciou kureniec prichádzajú aj problémy spojené so zlým zaobchádzaním s nimi a škandálov s pokazeným kuracím mäsom pribúda.

Jedno vajce – praženica pre celú rodinu

Na Zemi žije v súčasnosti viac kureniec ako ľudí. Máme ich tu okolo 25 miliárd, čo je viac ako akéhokoľvek iného druhu vtákov. Vyše 452 miliónov sliepok sa ročne využíva na znášanie vajec. V roku 1925 priemerný počet znesených vajec na jednu sliepku bol 100 kusov. Dnes to vychádza na 250 až 325 vajec na jednu sliepku ročne. V roku 1979 biela sliepka Leghorn (druh sliepky) zniesla 371 vajec, čím bol vytvorený svetový rekord.

vajicka-vajcia-listy-jesen-kosik-znasanie-sliepka-ihlicie

Kuracej produkcii vedú vo svete jednoznačne Američania, Čína a Brazília. Čína má najrozsiahlejšiu populáciu kureniec a produkuje 30 miliónov ton vajec ročne. Raritnou veľkosťou slepačieho vajíčka sa môžu popýšiť hneď v niekoľkých krajinách. V Bielorusku zniesla sliepka vajce s váhou 160g, na Kostarike 110g, v Číne 201g, gruzínska sliepka v Tbilisi sa nedala zahanbiť a dala svetu vajce s váhou 170g a dĺžkou 8,2 cm a na Kube sa našlo vajce s váhou 180g. To je však nič, ak sa pozrieme do Anglicka. Podľa Guinessovej knihy rekordov tam sliepka v roku 1896 zniesla vajce s hmotnosťou 340g a 5 žĺtkami. Len pre porovnanie – obyčajne slepačie vajce váži 50 – 70g.

 

Obávané kura

Korene tohto obľúbeného zvieraťa siahajú do ďalekej minulosti. Do Európy, konkrétne do Grécka, prišlo z Ázie v roku 5 p.n.l. V niektorých kultúrach bolo a stále ešte je kura posvätným zvieraťom. Obozretná sliepka bola symbolom plodnosti a starostlivosti o rodinu. V egyptských chrámoch sa vešali slepačie vajcia, aby si Egypťania zaistili požehnanie v podobe silných povodní. Ukazovateľom šťastia boli sliepky pre Rimanov najmä pred súbojmi – dobrý apetít sliepok značil pre armádu vysokú pravdepodobnosť víťazstva. Perzská viera zoroastrizmu považovala kikiríkanie kohúta na brieždení za symbol boja medzi svetlom a tmou.

V 2007 boli vedci schopní vyextrahovať malé množstvo kolagénového proteínu z 68 miliónov starej kosti Tyranosaura Rexa. Analýzy potvrdili, že je kura jeho najbližším žijúcim príbuzným. Ak si predstavíme, že kurence, ktorých nám tu pobiehajú milióny, sú v príbuzenskom vzťahu s dinosaurom, možno sa nám bude zdať menej neuveriteľné, že sú medzi nami ľudia, ktorí majú chorobný strach z kureniec. Áno, aj také existuje. Odborne sa panickému strachu zo sliepok a hydiny hovorí alektorofóbia. Medzi jej príznaky patria napríklad sklony cítiť sa nesvoji v prítomnosti kurčiat, panika, úzkosť, potenie, nevoľnosť, dýchavičnosť a pod. Prejaviť sa tento strach môže napríklad plačom či krikom. Na to všetko stačí jednoduchý kontakt so sliepkou, vajíčkami, perím či dokonca pohľad na obrázok.

 

Jesť kura príborom zakázané

Zaujímavostí v kuracom svete je vskutku mnoho. Tak napríklad v americkom mestečku Gainesville majú v platnosti od roku 1961 zákon, podľa ktorého je ilegálne jesť vyprážané kura inak ako prstami. Rekordných 9 žĺtkov sa našlo v jednom vajíčku a najväčšia zaznamenaná dĺžka letu kuraťa je 13 sekúnd a celková vzdialenosť preletu 92m. A hovorí vám niečo meno Matilda?

hamburger-hranolky-vyprazana-kuracia-noha-muz-obed-fast-food

Matilda bola prvou sliepkou, ktorá získala titul Najstaršia žijúca sliepka sveta a zapísala sa tak v roku 2004 do Guinessovej knihy rekordov. Mala vtedy 14 rokov, čo značne presahovalo priemerný vek sliepky 7 až 8 rokov. Matilda dostala meno podľa starej austrálskej piesne „Waltzing Matilda“, ktorú má vo svojom repertoári aj slávny spevák Tom Waits. Matilda z Alabamy, narodená v roku 1990 sa stala po vyhlásení hviezdou. Dokonca vystúpila i v televíznej show, stala sa ambasádorom dobrej vôle a zúčastnila sa niekoľkých charitatívnych podujatí. Z postu ju zosadila 22-ročná sliepka Muffy z Marylandu.

Chystáte sa v lete na dovolenku? Ak sa opýtate niekoho z domácich vo vašej obľúbenej destinácii na nejaký vtipný príbeh, legendu o kurati, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nejakú povedia. A ak nie príbeh, minimálne recept z kuraťa typický pre danú oblasť. Pile, piletina, jí, farcha, poulet, kotópoulo, cikana, dažáža, csirke, hähnchen, chicken, frango, kuritsa, pollo, djege, tavuk – to je len málo z mnohých slov, ktoré vo svete označujú jedno jediné – kura. Možno sa nám zídu, keď si najbližšie v cudzine v reštaurácii budeme vyberať niečo pod zub. Veď len ťažko nájdeme menu, na ktorom by sa kura nenachádzalo.

 

KuRarity na záver:

  • Denne sa v Anglicku skonzumuje viac ako 29 miliónov vajec.
  • Kurence môžu bežať rýchlosťou cca 14km/hod.
  • Rekordný počet vajec znesených sliepkou v jeden deň je 7.
  • Kurčatá majú v krku viac kostí ako žirafa.
  • Keby sme pospájali všetky kurence zjedené po celom svete v sieti KFC, mohli by sme Zem na rovníku omotať týmito kurencami 11 krát.

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.