EN
Je toho viac

Akú filozofiu vyznáva Svetluška?

Svetluška je v Nitre jedinečná reštaurácia, ktorá sa sústredí na zdravú stravu a ponúka alternatívu oproti klasickým podnikom. To, že sa nejedná o bežnú reštauráciu pochopíte už pri vstupe do nej. Vyzerá to totiž skôr, ako keby sa chystáte navštíviť dobrého známeho. Dnes vyspovedáme jej majiteľa Mária Bariaka.

 

Prečo ste sa rozhodli práve pre gastronomický segment?

Už od malička som inklinoval k vareniu. Bavilo ma to až tak, že mi rodičia kúpili kuchársky mundur s veľkou kuchárskou čapicou, ktorá mi ešte padala a od vtedy ma to držalo. Potom som išiel na školu kde som sa vyučil odbor kuchár, čašník. Následne som zbieral skúsenosti v zahraničí, hlavne na Cypre a v Anglicku. Neskôr som pracoval v čajovni, bonsaji a potom prišlo také to uvedomenie si, že jedlo je predsa len o niečom inom, ako len nahádzať ho rýchlo do seba a tak sme sa s priateľkou rozhodli otvoriť vlastnú reštauráciu. V dnešnej uponáhľanej dobe sa človek iba rýchlo naje a ďalej to nerieši. Ale keď si uvedomíme, že jedlo je pre nás ten hlavný pohon, zdroj energie a živín, zistíme, že by sme sa mali k jedlu správať trochu inak. Vzniká totiž veľké množstvo chorôb a intolerancií na potraviny. Podľa mňa je to spôsobené aj tým, že ľudia neprežúvajú jedlo tak, ako by mali, pretože sa ponáhľajú. Ďalším faktorom a kapitolou samou o sebe sú dovážané a geneticky modifikované potraviny.

Preto bolo našim cieľom ukázať ľuďom, že jedlo nie je iba prostriedok, ale že by bolo dobré, tak ako sa venujeme iným veciam, ktoré nás bavia, venovať sa aj jedlu. Aspoň chvíľu.

Či už si ho sami s láskou pripravíme, alebo aspoň v kľude zjeme.

 

Vidíte nejaké rozdiely v tom, akí boli zákazníci niekedy a akí sú dnes?

Chvalabohu naši zákazníci sú úplne perfektní. Aj v minulosti, aj dnes. Sú väčšinou usmievaví a dobre naladení. Aj o tom je Svetluška. Nie je to len o jedení. U nás sa zákazník cíti ako doma.

Často je to až taký kamarátsky vzťah, ako keď prídete niekomu na návštevu.

 

V čom je reštaurácia Svetluška výnimočná?

Meno Svetluška sme si vybrali preto, že sa snažíme byť pre ľudí aspoň takým malým svetielkom v stravovaní. Ako každý človek, aj naša reštaurácia je jedinečná. Boli by sme šťastný, keby si u nás každý našiel presne to, čo potrebuje, čo mu vyhovuje. Aby sme dokázali rozoznať, čo naozaj potrebujeme a nie čo by sme zjedli len tak, z maškrtnosti. Lebo, keď počúvame svoje telo, tak zistíme, že ani sladkosti nepotrebujeme každý deň, aj keď zo začiatku je to ťažké prekonať, ale nakoniec na to prídeme a začneme chute vnímať úplne inak. Preto by si mal každý nájsť tú svoju cestu a všetko hlavne s rozumnou mierou. My sa snažíme ísť takou zlatou strednou cestou, neísť do žiadneho extrému. Nechceme len podávať veľa obedov a obrovské porcie. Preto u nás ponúkame aj duplu. Vždy sa zákazníka opýtame, či mu stačilo, alebo mu môžeme ešte doložiť. Takto dávame možnosť rozhodnúť sa, či sa najedol do sýtosti, alebo by ešte kúsok zvládol, a hlavne sa zbytočne neplytvá potravinami.

restauracia-gastronomia-interier-stoly-stolicky-drevo-tehla-nabytok

Reštaurácia Svetluška v Nitre (Zdroj: svetluska-nitra.sk)

 

Prečo ste sa rozhodli práve pre kura od nás?

Vo Svetluške si zakladáme na kvalite a nie na kvantite. To isté vyžadujeme od našich dodávateľov. A takýmto našim výborným, kamarátskym dodávateľom je aj HSH. Okrem toho je geniálne, že nám vie zabezpečiť úplne čerstvé mäso, ktoré bolo len včera zabité a dnes už ho vieme servírovať zákazníkom. A tak by to podľa mňa malo aj byť so všetkým. Veľmi sa nám páči, že aj vaša firma zmýšľa ekologicky a snaží sa fungovať hlavne na lokálnej báze.

 

Aký je Váš obľúbený recept z kuracieho mäsa?

To je veľmi ťažká otázka, pretože kuracie mäso je geniálne v tom, že sa dá veľmi ľahko a rýchlo pripraviť na množstvo spôsobov.

Taký najobľúbenejší je ale asi Svetluškin rezeň:

 

Potrebujeme:

kuracie prsia

klíčky (napríklad mungo)

nastrúhanú mrkvu

špenátové listy

trošku syru

kukuričnú strúhanku

oleja na smaženie

Postup:

Kuracie prsia vyklepeme na tenko a osolíme. Na rezeň položíme špenátový list, klíčky, trochu mrkvy, syr. Ale v podstate si tam človek môže dať čo len chce. Rezník zabalíme a bez vajíčka a bez múky obalíme v čistej kukuričnej strúhanke. Potom opečieme zo všetkých strán na slabšom ohni. Takto pripravené kuracie prsia sú vo vnútri šťavnaté a zvonka chrumkavé. Podávať môžeme s čerstvým šalátom, klíčkami, alebo výhonkami.

Kurací rezeň s výhonkami