Skip to content

Novinky, rady a zaujímavosti

Kuchárske umenie je staré ako ľudstvo

Jesť sa musí, bez toho by sme nežili. Praľudia to tiež vedeli. V praveku boli naši predkovia lovcami a zberačmi, boli odkázaní na dary prírody. Môžeme povedať, že s objavením ohňa sa zrodila gastronómia. Od tohto historického zlomu sa začalo obdobie kulinárskych experimentov.

Druhý prevrat vo výžive ľudí bol podmienený rozvojom poľnohospodárstva v mladšej dobe kamennej, kedy sa od  momentu “regulovaného” pestovania plodín ich potrava stala bohatšou na živiny.

Domestikácia kuraťa domáceho sa začala pravdepodobne pred 6000 rokmi v Juhovýchodnej Ázii. Stalo sa obľúbeným hospodárskym zvieraťom postupne po celom svete.

 

Lukulské hody v starovekom Ríme

Bohato prestreté stoly sa prehýbali pod ťarchou obrovských podnosov a džbánov. Víno tieklo potokom a hodovníci ochutnávali zo všetkého, čo im služobníctvo prinieslo. Znie to ako z rozprávky? Takto akosi vyzerali bohaté hostiny v Ríme, kde sa podávala aj lahodne pripravená kuracina, ktorá sa tešila veľkej obľube. Rímska kuchyňa dosiahla v 3. storočí p.n.l. nebývalý rozmach, o čom svedčia archeologické objavy.

Rímski kuchári vymýšľali recepty, kombinovali chute a experimentovali s koreninami od výmyslu sveta. Vďaka čulým obchodným vzťahom mohli vo svojich kuchyniach používať najlepšie ingrediencie z celého sveta. Z tohto obdobia sa zachovala prvá kuchárska kniha De re coquinaria od Caeliusa Apicia s množstvom receptov plných chutí a fantázie. Kuracie mäso malo svoje stále miesto na tanieroch bohatých ľudí.

 

Kuracina v Grécku?

Áno, aj tam. Práve z Grécka pochádza množstvo receptov s intenzívnymi, voňavými koreninami v kombinácii s chutnou a zdravou zeleninou. A nielen to. Vedeli ste, že slovo gastronómia má svoj pôvod v gréckom jazyku?  Slová začínajúce na “gastro” znamenajú žalúdok, žalúdočný. Odtiaľ je ku gastronómii len malý krôčik, je to náuka o labužníctve a kuchárskom umení.

 

Slovenské gazdinky

Hydina patrila v stredoveku k najbežnejším chovaným zvieratám. Kuracie mäso mali nielen boháči, ale aj stredná či chudobná vrstva. Nejedna gazdiná mala celý kŕdeľ sliepočiek – na vajíčka či na mäso. Avšak konzumácia mäsa nebola taká častá ako dnes.

Na slovenskú kuchyňu mali silný vplyv tradičné kuchyne susedných štátov – najmä maďarská, poľská a ukrajinská. V polovici 19. storočia vyšla prvá kuchárska kniha v slovenčine.

Známa slovenská  spisovateľka Terézia Vansová vydala svoju knihu plnú kuchárskych receptov v roku 1914.

“Mladé očistené kuriatko rozkrájame dľa ľúbosti, Na rajnici rozpraží sa maslo, do neho dáme na drobno pokrájaný zelený petržľan, kúsky kuriatka z vody osušiť, do masla položiť, posoliť a zakryté nechať udusiť popri častom miešaní.” – takto sa začína jej recept na kuraciu polievku so zeleninou. Cítite, ako to rozvoniava?

 

Moderná gastronómia

Dnešná moderná kuchyňa sa nezaobíde bez lahodného a na bielkoviny bohatého kuracieho mäsa. Práve s nárastom popularity kuraciny a jej mnohých predností v rámci zdravého životného štýlu sa klasický chov hydiny z dvora musel modernizovať. Iba takto bolo možné pokryť dopyt spotrebiteľov na našom trhu.

Kuracie mäso jeme odpradávna. Modernizuje sa len spôsob chovu a prípravy jedál. Dnes je všeobecne známe, že kvalita prijímanej stravy sa podieľa na zdraví a kvalite života konzumentov.

 

KuRadič na záver:

  • Aj staré kuchárske knihy môžu poskytnúť množstvo dobrých nápadov. Nebojte sa z nich vyčarovať niečo nové!
  • Ak variť, tak iba z kvalitných surovín – hľadajte a kombinujte z čerstvých a overených potravín.
  • Kura kráľovské je ideálnou súčasťou vášho jedálnička, pretože pochádza z welfare chovu bez rastových hormónov a antibiotík. Na obale nájdete množstvo dôležitých údajov o chove a spracovaní.
  • Chutné jedlá z kuracieho mäsa obľubujú deti, seniori, športovci a všetci, ktorým záleží na zdravom spôsobe stravovania.
  • Doprajte si na dovolenke aj miestne špeciality z kuracieho mäsa – objavovanie nových svetov môže začať práve na vašom tanieri.

 

 

 

newsletter subscription

Subscribe our newsletter to get news updates.